Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko Pani - przedstawione we wniosku z dnia 10.05.2005 r. , który wpłynął w dniu 11.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej właściwości miejscowej do celów rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych z tytule prowadzonej działalności gospodarczejjest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11.05.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jednocześnie z wnioskiem w tej samej sprawie wystąpiła Pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Wnioski skierowane do tych organów zostały przesiane do tut. Urzędu celem ich załatwienia zgodnie z właściwością miejscową.
Pismem z dnia 01.06.2005 r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku tj. do uzupełnienia przedstawionego stanu faktycznego.Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 10.06.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pani obywatelką Ukrainy i tam posiada zameldowane na pobyt stały. Natomiast mieszka Pani i prowadzi działalność gospodarczą w Polsce. Posiada Pani kartę czasowego pobytu i jest zameldowana na pobyt czasowy w Czestochowie przy ul........... Tutaj mieści się też siedziba Pani firmy - działalność gospodarcza zarejestrowana została w Urzędzie Miasta Częstochowy, skąd uzyskała Pani wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Jako formę opodatkowania w podatku dochodowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wybrała Pani ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie jest Pani podatnikiem podatku VAT, a przedmiotem prowadzonej działalności jest sprzedaż detaliczna towarów prowadzona na straganach i targowiskach.
Ośrodek celów życiowych identyfikuje Pani z Częstochową, gdzie przebywa i pracuje od kilku lat tj. od 1999 r. Ponadto w Częstochowie zamierza Pani osiedlić się na stałe (kupić mieszkanie), tutaj ma Pani znajomych i przyjaciół.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
W myśl art. 3 ust. 2a ww. ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium RP (ograniczony obowiązek podatkowy).Natomiast zgodnie z art. 4a przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.Z przedstawionych wyżej regulacji wynika, że podstawowym kryterium rozstrzygającym o tym gdzie dochody powinny być opodatkowane jest miejsce zamieszkania osoby fizycznej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych posługuje się pojęciem "miejsca zamieszkania", jednakże go nie definiuje.W polskim prawie miejsce zamieszkania zdefiniowane jest w art. 25 k.c. w świetle którego, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Z powyższego wynika, ze na miejsce zamieszkania składa się element faktycznego przebywania w określonej miejscowości, jak i zamiar stałego pobytu. Chodzi więc o miejscowość, która stanowi pewnego rodzaju centrum życiowe danej osoby.Przy ocenie zamieszkania należy zatem brać pod uwagę okoliczności obiektywne, takie jak miejsce faktycznego osiedlenia się , miejsce ześrodkowania interesów rodzinnych, zawodowych , majątkowych oraz element subiektywny tj. zamiar stałego pobytu. Miejsca zamieszkania nie ocenia się bowiem wyłącznie wg miejsca stałego zameldowania danej osoby czy tez posiadanego obywatelstwa , ponieważ nie decyduje o nim żaden formalny dokument, lecz szereg różnych zdarzeń i okoliczności.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ośrodkiem interesów życiowych dla Pani jest Częstochowa, tutaj Pani mieszka, prowadzi działalność gospodarczą oraz faktycznie przebywa, tutaj też skupia się Pani ośrodek osobistych i majątkowych interesów.
Biorąc pod uwagę powyższe właściwym organem podatkowym w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadzonej działalności gospodarczej jest Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie.