Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie- biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
p o s t a n a w i a:
-uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza wynająć nowoprzyjętemu pracownikowi, którego miejsce zamieszkania znajduje się poza miejscowością, w której położony jest zakład pracy mieszkanie lub kwaterę prywatną. W/w nie będzie korzystał podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, przysługujących pracownikom dojeżdżającym. Zgodnie z decyzją Zarządu Spółki wydatki ponoszone z tytułu najmu lokalu wynikające z projektu umowy najmu lokalu zawieranej z osobą fizyczną w wysokości 1.100,00zł, mają być pokrywane przez Spółkę w całości z jednoczesnym obciążeniem kosztów jej działalności podstawowej.
Zdaniem Spółki w takim przypadku należy stosować zasadę uwzględniającą zwolnienie przedmiotowe z opodatkowania do wysokości 500zł. Przychód pracownika byłby powiększony o kwotę różnicy wynikającą z całości ponoszonych opłat, a kwotą zwolnienia przedmiotowego tj. 600zł i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
- Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 174 z późn. zm)wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników z zastrzeżeniem ust. 14, w:
- hotelach pracowniczych
- kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500zł.
Zgodnie z treścią art. 21 ust. 14 zwolnienie, o którym mowa powyżej, ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust.2 pkt 3 i 4 w/w cytowanej ustawy.
Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku spełnienia wszystkich warunków określonych przez ustawodawcę, wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu zakwaterowania w hotelu pracowniczym lub w prywatnej kwaterze wynajmowanej na cele zbiorowego zakwaterowania do kwoty nieprzekraczajacej miesięcznie 500zł jest zwolniona z opodatkowania.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka zamierza wynająć dla pracownika mieszkanie lub kwaterę prywatną. Lokal zostanie wynajęty od osoby fizycznej na podstawie umowy najmu za czynsz w wysokości 1.100,00zł.
Zwolnienie wynikające z cytowanego wyżej przepisu dotyczy wyłącznie świadczeń ponoszonych z tytułu zakwaterowania pracownika w hotelu pracowniczym lub kwaterze prywatnej przeznaczonej na cele zakwaterowania zbiorowego. Udostępnienie pracownikowi świadczenia w postaci mieszkania lub prywatnej kwatery nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 19 w/w ustawy. Świadczenie to w całości podlega opodatkowaniu na zasadach właściwych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.