Temat interpretacji
W dniu 20.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pani ( ... ) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wartości towarów , których zakup został sfinansowany przyznanymi środkami z Funduszu Pracy w następującej sytuacji:
Pani ( ... ) w październiku 2005 r. - w związku ze złożonym wnioskiem w Powiatowym Urzędzie Pracy w ( ... ) - została przyznana jednorazowa pomoc jako pomoc dla osoby bezrobotnej na podjęcie działalności. Część środków z przyznanej pomocy będzie wydatkowana na zakup towarów handlowych jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza będzie opodatkowana na zasadach ogólnych , zaś operacje gospodarcze z tym związane będą ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów.
W związku z powyższym Pani ( ... ) złożyła zapytanie polegające na tym w jaki sposób uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu wartość towarów , których zakup został sfinansowany przyznanymi środkami z Funduszu Pracy ?
W ocenie Pani ( ... ) przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy sporządzić spis z natury towarów handlowych zakupionych ze środków przyznanych przez Urząd Pracy. Spis ten ująć w księdze przychodów i rozchodów, a następnie uwzględnić przy ustalaniu dochodu rocznego poprzez dodanie do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim podziela stanowisko Pani ( ... ) w wyżej przedstawionej sprawie.
Stosownie do art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm. ) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.
W odniesieniu do kosztów uzyskania przychodu ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podaje ich definicję ogólną (art. 22 ust. 1 w/w ustawy ) oraz wyliczenie wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania - art. 23 ustawy. Aby można uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwie przesłanki :
- wydatek powinien być poniesiony w celu uzyskania przychodu ,
- wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Łączne spełnienie tych dwóch przesłanek (pozytywnej i negatywnej) pozwala dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów.
Oznacza to, iż wydatki związane z nabyciem towarów sfinansowane ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, będą stanowić koszt uzyskania przychodów ze źródła, jakie stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza, gdyż spełniają kryterium zaliczenia do kategorii kosztu i jednocześnie nie są wymienione w art. 23 ustawy.
Zgodnie z art.24 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm. ) u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art.14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych , materiałów ( surowców ) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego , jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Na mocy art. 24a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm. ) podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, winni dokonywać w nich zapisów zgodnie z odrębnymi przepisami. W takim przypadku ma zastosowanie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm. ).
Na podstawie unormowań zawartych w §27- §29 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152 , poz.1475 ze zm.) podatnik jest obowiązany na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego sporządzić spis z natury towarów handlowych i dokonać jego wpisu do księgi. Wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów został określony w załączniku nr 1 do w/w rozporządzenia. Zgodnie z pkt 22 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w celu ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym należy na oddzielnej stronie księgi ustalić wartość osiągniętego przychodu jak również wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodów. Ich ustalenie winno nastąpić w sposób następujący:
- do wartości spisu z natury na początek roku podatkowego doliczyć wartość zakupu towarów handlowych (materiałów) z kolumn 10 i 11, a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec roku podatkowego;
- kwotę wynikającą z tego obliczenia powiększyć o kwotę wydatków z kolumny 15 oraz pomniejszyć o wartość wynagrodzeń w naturze w tej części, w której wydatki (koszty) związane z wynagrodzeniami w naturze zostały zaksięgowane w innych kolumnach księgi przychodów i rozchodów ( np. w gastronomii koszty zakupu materiałów i towarów handlowych zużytych do przygotowania posiłków dla pracowników zostały wpisane w kolumnie 10).
Na podstawie w/w przepisów , tj. art.24 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) , §27 - §29 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz pkt 22 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152 , poz.1475 ze zm. ) stwierdzam ,że stanowisko zaprezentowane przez Panią ( ... ) a dotyczące sposobu ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kosztów związanych z zakupem towarów handlowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej znajduje uzasadnienie w obowiązujących przepisach.