Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1993 r. jako założyciel spółki (...) podatnik nabył 10.660 szt. akcji imiennych w ofercie niepublicznej od Skarbu Państwa na podstawie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w postaci przekazania majątku, spółce w formie leasingu. W dniu 15.12.2003 r. podatnik dokonał sprzedaży części przedmiotowych akcji, planując jednocześnie pozostałą cześć zbyć w 2004 r.
Zgodnie z przepisami art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytuł własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.
Z kolei, stosownie do postanowień art. 44 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatnicy osiągający dochody z odpłatnego zbycia udziałów, akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych, z zastrzeżeniem art. 52 pkt 1, byli obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w którym uzyskali ten dochód w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminie płatności zaliczek byli obowiązani również składać urzędom deklarację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego dochodu.
W ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym zarówno na 2003 r. jak i na 2004 r., ustawodawca nie przewidział ulgi w postaci zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskanych ze zbycia akcji nabytych przez pracowników, w wyniku przeprowadzanej przez Skarb Państwa prywatyzacji przedsiębiorstw. Minister Finansów na podstawie przytoczonego przez Pana Zarządzenia z 11 grudnia 1995r w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (M. P. z dnia 21 grudnia 1995 r. Nr 66 poz. 742) zarządził wprawdzie zaniechanie ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów uzyskanych m.in. ze sprzedaży akcji spółek utworzonych w celu oddania tym spółkom do odpłatnego korzystania, na podstawie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstwa ale tylko w okresie od dnia 1 stycznia 1996 r. do dnia 31 grudnia 1996 r.
Zatem w świetle powyższych przepisów, a także zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, ponieważ podatnik uzyskał dochód ze zbycia akcji w miesiącu grudniu 2003 r. powinien wykazać go w rocznym zeznaniu podatkowym i opodatkować łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w trakcie roku podatkowego.
Za 2004 r. natomiast, zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy podatkowej, podatnik będzie obowiązany, po zakończeniu roku podatkowego, złożyć odrębne zeznanie (w terminie do 30 kwietnia) w którym wykaże wysokość osiągniętego w roku podatkowym dochodu z odpłatnego zbycia przedmiotowych akcji. Podatek dochodowy z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wynosić będzie 19% uzyskanego dochodu ( art. 30 b ust. 1 w/w ustawy).