Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn: Dz.U. z 2005, nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i obowiązków płatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku
stwierdza, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lęborku wpłynął wniosek z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych przez w/w podmiot jako płatnika.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie uchwały Rady Gminy, Urząd Gminy wypłaca:
- inkasentom (sołtysom) wynagrodzenie w wysokości 10% od sumy zainkasowanych przez nich kwot podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości, oraz podatku od posiadanych psów, należnych od osób fizycznych,
- w formie ryczałtowej stawki, miesięczne wynagrodzenie w wysokości 100,00zł członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (powołanej przez Radę Gminy) za pracę w tej komisji.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w/w wypłaty stanowią przychód określony w art. 13 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od których, zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% (po wcześniejszym potrąceniu 20% kosztów uzyskania przychodu).
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku podziela stanowisko płatnika wyrażone w tej sprawie.
Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest działalność wykonywana osobiście (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn.zm).
W myśl zaś art. 13 pkt 6 tej ustawy za przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
Na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane, jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem art. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.
Stosownie do treści art. 22 ust. 9 pkt 4 w/w ustawy, koszty uzyskania z tytułu określonego w art. 13 ust. 1 pkt 6 określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Wobec powyższego, Urząd Gminy, wypłacający w/w należności, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19% na zasadach określonych w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Urząd Gminy i stanu prawnego obowiązującego w 2005r.