Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0052/05

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. BI/005-0052/05, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik nabył samochód ciężarowy z przyczepą i kombajn zbożowy (których wartość przekroczyła 3.500zł) i zakładając, że okres ich używania nie przekroczy roku nie wprowadził samochodu i kombajnu do ewidencji środków trwałych. Samochód i kombajn były wykorzystywane w działalności gospodarczej podatnika.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...).

Ponadto w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

  4. - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Mając powyższe na uwadze sprzedaż samochodu ciężarowego i kombajnu, które nie stanowiły środka trwałego firmy nie spowoduje powstania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, o ile podatnik nie zaliczył wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej w takiej sytuacji będzie bowiem miała zastosowanie ogólna definicja przychodu, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 1991r.

Izba Skarbowa w Gdańsku