W odpowiedzi na pismo z dnia 20.07.2004 r. (do którego zostały wniesione uzupełnienia: dnia 29.07.2004 r., 2.08.2004 r. oraz 5.08.2004 r. oraz kserok... - Interpretacja - II US.PB-I/415/49/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2004, sygn. II US.PB-I/415/49/04, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.07.2004 r. (do którego zostały wniesione uzupełnienia: dnia 29.07.2004 r., 2.08.2004 r. oraz 5.08.2004 r. oraz kserokopie dokumentów) w sprawie ponownego rozpatrzenia wniosku z dnia 3.06.2004 r. dotyczącego zajęcia stanowiska przez organ podatkowy odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczeń pieniężnych otrzymanych z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej pani wypadkiem przy pracy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje, iż tryb postępowania organów podatkowych w przypadku udzielania informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych określony został w przepisach art. 14a, art. 14b i art. 14c ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Działając zgodnie z art. 14a § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udzielił pisemnej informacji dotyczącej opodatkowania przedmiotowych świadczeń pismem z dnia 21.06.2004 r. (znak: II US.PB-I/415/04, potwierdzenie odbioru z 24.06.2004 r.) i wypełniając przepis art. 14b § 1 ww. ordynacji podatkowej przekazał tę informację Dyrektorowi Izby Skarbowej w Rzeszowie do wiadomości oraz w celu sprawdzenia jej prawidłowości. Do dnia 6.08.2004 r. Naczelnik tut. Urzędu nie otrzymał informacji, że jest ona nieprawidłowa.

Po ponownej analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz dołączonych do wniosku dokumentów, w myśl art. 14a § 1 - 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie podtrzymuje stanowisko w przedmiotowej sprawie i odpowiadając na pytania:

  1. czy świadczenia pieniężne otrzymane z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej z tyt. niezdolności do pracy spowodowanej pani wypadkiem przy pracy, przekazywane za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Departament Wypłat Świadczeń Zagranicznych podlegają opodatkowaniu w Polsce,
    czy bank wyplatający te świadczenia ma obowiązek pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych,

uprzejmie informuje:

Z przedstawionego w pismach stanu faktycznego wynika, iż w 2003 r. została pani skierowana przez Wojewódzki Urząd Pracy do pracy w Niemczech, gdzie uległa pani wypadkowi i z tego tytułu przysługują pani świadczenia z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej .Według załączonego tłumaczenia przez ZUS - Departament Wypłat Świadczeń Zagranicznych w Warszawie decyzji niemieckiego Związku Zawodowego Branży Ogrodnictwa wynika, że została pani przyznana wypłata zasiłku chorobowego. Zgodnie z dołączoną do wniosku z dnia 20.07.2004 r. kserokopią tłumaczenia z języka niemieckiego (tłumacz przysięgły przy Sądzie Wojewódzkim) przysługuje pani z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem prawo do świadczenia pieniężnego z tytułu wypadku. Będzie ono wypłacane od dnia stwierdzonej przez lekarza niezdolności do pracy. Prawo do świadczenia nie przysługuje w okresie pobierania wynagrodzenia za pracę lub uzyskiwania dochodów z pracy. Jeżeli świadczenia pieniężne z tytułu wypadku ma być wypłacane za cały miesiąc kalendarzowy, to przyjmuje się, że liczy on 30 dni. Według ustaleń lekarskich była pani niezdolna do pracy od 25.06.2003 r. do 31.12.2003 r. Świadczenie pieniężne z tytułu wypadku wynosi 80,00 % regularnego wynagrodzenia za pracę i nie może przekraczać wynagrodzenia za pracę netto. Świadczenia powyższe realizowane są za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Departament Wypłat Świadczeń Zagranicznych, który jak wynika z pisma z dnia 23.04.2004 r. (znak: Sz-05-803981/8000) skierowanego do pani, wystawia zlecenia dewizowe ZUS na drukach standardowych ustalonych z bankami. Na każdym z nich figuruje tekst "renta" bez względu na charakter świadczenia. Zlecenia te mogą być realizowane w określonych bankach na terenie całego kraju. Zlecenia dewizowe ZUS otrzymała pani w 2004 r.

Ad 1.

W myśl art. 19 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i majątku z dnia 18.12.1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 ze zm.) dochody niewymienione wyraźnie w poprzednich artykułach osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie umawiającym się mogą być opodatkowane tylko w tym państwie. Zgodnie z wyżej powołanym przepisem świadczenia otrzymane z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej - jako niewymienione w artykułach poprzedzających - mogą być opodatkowane tylko w państwie zamieszkania osoby uzyskującej dochody z tego tytułu, czyli w Polsce. Do opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego i nie ma przy tym znaczenia okoliczność, czy świadczenia tego rodzaju są zwolnione od opodatkowania w Niemczech - zgodnie ze stanowiskiem zajętym przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20.04.2000 r., sygn. akt I SA/Łd 754/99.

Polskie prawo podatkowe regulują przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwana dalej updf. Zgodnie z art. 3 ust. 1 powołanej ustawy updf osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Otrzymane świadczenia będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy updf, gdyż nie zostały wymienione w art. 21, 52 i 52a ustawy updf jako zwolnione od podatku. Otrzymane w 2004 r. świadczenia (dotyczące 2003 r.) z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej stanowić będą pani przychód roku 2004 w myśl art. 11, ust 1 ustawy updf, zgodnie z którym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i inne nieodpłatne świadczenia.

Ad 2.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Departament Wypłat Świadczeń Zagranicznych bez względu na charakter świadczenia wystawia zlecenia dewizowe ZUS do banku oznaczone jako "renta". Zgodnie z przepisem art. 35 ust. 1 ww. ustawy updf do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent zagranicznych - od wypłacanych przez nie emerytur i rent. W związku z wyżej powołanym przepisem bank wypłacający powyższe zlecenia dewizowe (oznaczone jako renta zagraniczna) obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Żądanie pani w zakresie ustalenia stanu faktycznego przez organ podatkowy nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa podatkowego, gdyż zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa to podatnik jest zobowiązany do przedstawienia stanu faktycznego. Ustosunkowując się do pani żądania wydania decyzji lub postanowienia w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, iż organ podatkowy orzeka w sprawie w drodze decyzji, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej (art. 207 § 1 - 2 ww. ordynacji podatkowej). Ponieważ w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ustawa - Ordynacja podatkowa ściśle określa tryb postępowania, o którym mowa na wstępie (art. 14 i art. 14b ww. ustawy), pani żądanie o wydanie decyzji jest bezprzedmiotowe, natomiast postanowienia - zgodnie z art. 216 ordynacji podatkowej - organ podatkowy wydaje w toku prowadzonego postępowania podatkowego, a w sprawie, której dotyczy pani wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe.

Ponadto, tut. Organ podatkowy informuje, że jeżeli płatnik - w pani przypadku bank - pobierze zaliczkę na podatek dochodowy, a pani zakwestionuje zasadność jej pobrania - to ma pani możliwość złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku zgodnie z brzmieniem art. 75 § 1 ww. ordynacji podatkowej ("Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty").

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie