Temat interpretacji
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 19 kwietnia 2004r. w sprawie stosowania zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że
podziela w części stanowisko podatniczki, a ponadto wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym uznaje się przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
W myśl art. 19 wskazanej wyżej ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 (w tym przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego) jest jego wartość wyrażona w cenie sprzedaży, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Na podstawie przedłożonych dokumentów tut. organ stwierdził, że przychodem w rozumieniu ustawy jest cena określona w akcie notarialnym tj. 58.950zł.
Zgodnie z art. 28 ustawy ww. przychodów nie łączy się z dochodami z innych źródeł, a podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada powyższa nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) lub e) ustawy.
Przepis art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy podatkowej stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw
majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na m.in. nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanym z tym budynkiem lub lokalem.
W załączeniu do wniosku podatniczka przedłożyła umowę kupna -sprzedaży z dnia 5.02.2004r. wraz z aneksem do umowy z dn. 19.02.2004r. oraz rozliczeniem końcowym z dn. 07.04.2004r., zgodnie z którymi otrzymała dwie przedpłaty w wysokości 22.000zł oraz 12.379,50zł.
Powyższe dokumenty pozostają jednak w sprzeczności z zapisem w § 3 umowy sprzedaży, sporządzonej w formie aktu notarialnego z dnia 7.04.2004r. Rep. A nr 2641/2004, który brzmi: "Strony oświadczają, że cała cena sprzedaży, to jest 58.950zł, zostanie zapłacona przez kupującego sprzedającej w dniu dzisiejszym, niezwłocznie po podpisaniu tego aktu i co do wykonania obowiązku zapłaty całej ceny sprzedaży wraz z odsetkami ustawowymi - w przypadku nie zapłacenia w wyżej określonym terminie - kupujący poddaje się egzekucji na mocy art. 777 § 1 pkt. 4 kodeksu postępowania cywilnego, wprost z tego aktu".
Tym samym tut. organ stoi na stanowisku, iż podatniczka nie może skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym na mocy art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy podatkowej, z tytułu wydatków poniesionych przed datą sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (tj. datą zawarcia aktu notarialnego) na zakup nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Ubocznie tut. organ wskazuje, że akt notarialny z dnia 5.02.2004r. Rep. Nr 896/2004 potwierdza nabycie 2/4 części udziału w nieruchomości za kwotę stanowiącą 2/4 ceny określonej w akcie.
Ponadto, brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia z tytułu wydatków poniesionych na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ponieważ przepis art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy nie wymienia wskazanych wyżej wydatków, jako uprawniających do zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego.
Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a cytowanej wyżej ustawy wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt.8 lit. a) -c), w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolite Polskiej. Biorąc pod uwagę powyższy zapis tut. organ podziela stanowisko podatniczki zawarte w zapytaniu, iż wydatki poniesione na remont i modernizację zakupionego we współudziale budynku mieszkalnego będą podstawą do zastosowania powyższego zwolnienia.
Reasumując organ podatkowy stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie zwolnienie w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie przysługiwało w części wydatkowanego przychodu, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na remont i modernizację nabytego w udziale 2/4 części budynku mieszkalnego.