Temat interpretacji
Na podstawie:
- art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
- art. 3 i art. 4a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku pani Agaty C. z dnia 2.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku w zakresie opodatkowania dochodów osiąganych w Anglii.
Wnioskiem z dnia 2.11.2005 r. pani Agata C. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny strona podała, iż po skończeniu studiów podjęła legalną pracę w Anglii, gdzie przeniosła swoje centrum interesów życiowych. W Polsce przed wyjazdem nigdzie nie pracowała, nie posiada także żadnego majątku (nie osiąga dochodów z lokat, akcji, wynajmu nieruchomości itp.). Jest osobą samotną, a jej stałym miejscem zamieszkania jest Anglia. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie strona uważa, że z dochodów z pracy uzyskiwanych w Anglii powinna rozliczać się wyłącznie w Anglii i aby nie mieć obowiązku rozliczania się w Polsce, nie musi wymeldowywać się z Polski.
Po analizie stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, iż strona jest uprawniona do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W odpowiedzi na zapytanie strony należy stwierdzić, iż art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określa, że osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast art. 3 ust. 2a tejże ustawy stanowi, iż osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. przepisy należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Podstawowe znaczenie dla określenia, jaki obowiązek ciąży na osobie fizycznej ma jej miejsce zamieszkania. Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia miejsca zamieszkania, będzie tu miała zastosowanie definicja wynikająca z art. 25 kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którą miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Na miejsce zamieszkania składa się zarówno element faktycznego przebywania, jak i zamiar stałego pobytu w tym miejscu. Chodzi więc o miejscowość, która stanowi centrum życiowe danej osoby.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że miejscem zamieszkania podatnika będzie Anglia, gdzie podatnik przenosi swoje centrum interesów życiowych, nie pozostawiając w Polsce żadnego majątku ani rodziny (męża, dzieci). W związku z powyższym w Anglii podatnik będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Natomiast w świetle art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art. 4 cytowanej wyżej ustawy w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Ponieważ strona podaje, że w Polsce nie osiągała żadnych dochodów, zgłoszenie aktualizacyjne należy złożyć do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Jednocześnie informujemy, iż do udzielenia odpowiedzi w kwestii zameldowania właściwym w tej sprawie jest odpowiedni organ administracji samorządowej.