Powstanie obowiązku w podatku dochodowym z tytułu podziału przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.368.2019.2.AC

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.368.2019.2.AC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Powstanie obowiązku w podatku dochodowym z tytułu podziału przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2019 r. (data wpływu 14 czerwca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 sierpnia 2019 r. (data wpływu 9 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku w podatku dochodowym z tytułu podziału przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku w podatku dochodowym z tytułu podziału przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z czym Organ podatkowy pismem z dnia 29 lipca 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.368.2019.1.AC (doręczonym w dniu 29 lipca 2019 r.) wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 9 sierpnia 2019 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 5 sierpnia 2019 r.).

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Kapitałowa).

Spółka kapitałowa prowadzi działalność w zakresie medycyny estetycznej. Spółka Kapitałowa oferuje pełen zakres wzajemnie uzupełniających się zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej i klinicznej, chirurgu plastycznej i naczyniowej, flebologii, ginekologii estetycznej, laryngologii oraz fizjoterapii i kosmetologii.

Wnioskodawczyni oraz drugi wspólnik Spółki Kapitałowej planują dokonać podziału Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do innej spółki kapitałowej (dalej: Spółka Przejmująca) materialnych i niematerialnych składników majątku stanowiących na moment podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zorganizowana część przedsiębiorstwa dalej: ZCP, majątek wydzielany dalej: Dział Wydzielany) w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387).

No moment podziału, majątek pozostający w Spółce Kapitałowej będzie również stanowił ZCP (dalej: ZCP Pozostający) w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podział przez wydzielenie zostanie dokonany w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505, z późn. zm.). W następstwie podziału przez wydzielenie Wnioskodawczyni otrzyma udziały Spółki Przejmującej.

Wydzielenie nastąpi w części z kapitału zakładowego Spółki Kapitałowej (poprzez jego obniżenie) oraz z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej (który pochodzić będzie w całości lub w części z wypracowanych zysków z lat ubiegłych). Całość lub część środków z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej zostanie przekazana na kapitał zakładowy Spółki Przejmującej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Przejmującej Działu Wydzielanego, w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawczyni powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Przejmującej Działu Wydzielanego w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej spółki albo spółdzielni.

Zgodnie z literalną wykładnią powyższego przepisu należy przyjąć, że sformułowanie równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej spółki odnosi się do sytuacji, gdy na kapitał zakładowy przekazywane są kwoty z kapitałów zapasowych w ramach tej samej spółki.

Przepis ten nie ma więc zastosowania w sytuacji, gdy w wyniku podziału przez wydzielenie z kapitałów jednej spółki podwyższany jest kapitał drugiej spółki.

Podsumowując, w związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Przejmującej Działu Wydzielanego w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie powiększony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Problematyka podziału spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505).

Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ww. ustawy, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych ().

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 tej ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Kapitałowa). Spółka kapitałowa prowadzi działalność w zakresie medycyny estetycznej. Wnioskodawczyni oraz drugi wspólnik Spółki Kapitałowej planują dokonać podziału Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do innej spółki kapitałowej (dalej: Spółka Przejmująca) materialnych i niematerialnych składników majątku stanowiących na moment podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zorganizowana część przedsiębiorstwa dalej: ZCP, majątek wydzielany dalej: Dział Wydzielany) w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. No moment podziału, majątek pozostający w Spółce Kapitałowej będzie również stanowił ZCP (dalej: ZCP Pozostający) w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podział przez wydzielenie zostanie dokonany w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych. W następstwie podziału przez wydzielenie Wnioskodawczyni otrzyma udziały Spółki Przejmującej. Wydzielenie nastąpi w części z kapitału zakładowego Spółki Kapitałowej (poprzez jego obniżenie) oraz z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej (który pochodzić będzie w całości lub w części z wypracowanych zysków z lat ubiegłych). Całość lub część środków z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej zostanie przekazana na kapitał zakładowy Spółki Przejmującej.

Przy rozpatrywaniu skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), po stronie udziałowców tej spółki będących osobami fizycznymi należy się odnieść do przepisów art. 24 ust. 5 pkt 6 i 7 oraz ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 24 ust. 8 ww. ustawy, w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1f jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
  3. wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Z kolei, przepis art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej spółki albo spółdzielni.

Literalna wykładnia powołanego przepisu nakazuje przyjąć, że określenie dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów takiej spółki albo spółdzielni odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy na kapitał zakładowy przekazywane są kwoty z kapitałów zapasowych tej samej spółki (tzn. powinna zachodzić tożsamość podmiotu, w którym istnieje kapitał zapasowy i podmiotu, w którym podwyższany jest kapitał zakładowy), natomiast zwrot dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego dotyczy wyłącznie przypadku, gdy na kapitał zakładowy przekazywany jest dochód wypracowany przez spółkę, której kapitał zakładowy ma zostać podwyższony (tzn. powinna istnieć tożsamość podmiotu, który wygenerował dochód i podmiotu, którego kapitał zakładowy ma zostać z tego dochodu podwyższony.

Skoro art. 24 ust. 5 pkt 4 ww. ustawy jednoznacznie wskazuje, że dochód po stronie wspólnika powstaje jednie w przypadku przekazania na kapitał zakładowy kwot z kapitału zapasowego (rezerwowego) tej samej spółki, zatem poza zakresem zastosowania przepisu art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy jest sytuacja, gdy z kapitałów zapasowych jednej spółki tworzony jest kapitał zakładowy innej spółki.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że nie wystąpi dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na podstawie wskazanego przez Wnioskodawczynię art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jak wynika z tego przepisu dochód po stronie wspólnika powstaje jedynie w przypadku przekazania na kapitał zakładowy kwot z kapitału zapasowego (rezerwowego) tej samej spółki, a nie jak w sytuacji przedstawionej we wniosku, gdy wydzielenie spółki jest sfinansowane kapitałem zapasowym Spółki Kapitałowej.

Tym samym, z tytułu dokonania opisywanego podziału przez wydzielenie, po stronie Wnioskodawczyni jako udziałowca Spółki Kapitałowej, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni uznano za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej