POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-4/415-22/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. PD-4/415-22/2005, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 07.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z wniesionego w dn.10.02.2005 r. pisma (uzupełnione w dn. 15.03.2005 r.) wynika, że w kwietniu 2004 r. nabyła Pani udział w nieruchomości położonej w K. zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym. (rep. A nr xxx/2004 r. - Kancelaria Notarialna K., ul. K.) Środki w wysokości 100.000,00 zł. na zakup w/w udziału pochodziły z kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w maju 2004 r. w PPP S.A.
Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym przysługuje prawo do dokonania odliczeń spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na dofinansowanie zakupu udziału wynoszącego 1166/10000 części w nieruchomości położonej przy ul. M. ...

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmian.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albozakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z przedłożonego aktu notarialnego wynika, iż w kwietniu 2004 r. nabyła Pani od osób fizycznych, udział w nieruchomości położonej w K. zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym.Osoby od których nabyła Pani udział w nieruchomości nie wybudowały ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Środki w wysokości 100.000,00 zł. na zakup w/w udziału pochodziły z kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w maju 2004 r. w PPP S.A.Uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, przysługujące od 1 stycznia 2002 r., jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w pewnych warunkach.Niedopełnienie któregokolwiek z warunków uregulowanych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia.
Zakup przedmiotowej nieruchomości od osoby fizycznej wyklucza możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu, gdyż nie jest spełniony warunek określony w art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiadając na pytanie w przedmiotowej sprawie skorzystanie z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) jest możliwe tylko na zasadach określonych w w/w ustawie, których Pani nie spełniła.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta