Temat interpretacji
Przedmiotem postanowienia jest udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych, wypłacanych kierowcy, który jest pracownikiem podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, tj. świadczy usługi transportu samochodowego, posiada własny tabor samochodowy, którym przewozi towary w kraju i za granicą . Część usług wykonuje osobiście, a niektóre zatrudniony na umowę o pracę kierowca, czas przebywania w podróży służbowej jest dłuższy niż 8 godzin.
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym mają zastosowanie przepisy art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ zgodnie z którymi " kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...) ".
Z powyższego przepisu wynika generalna zasada, że wydatek poniesiony przez podatnika stanowi koszt uzyskania przychodu, jeżeli:
- służy osiagnięciu przychodu , czyli powstaje w związku przyczynowo - skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu,
- nie został wymieniony w art. 23 cytowanej ustawy.
Zatem diety i inne należności za czas podróży służbowej , wypłacane
pracownikowi zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ( Dz. U. Nr 236 , poz 1990) i rozporzadzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorzadowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ( Dz. U. Nr 236 , poz. 1991 ) - stanowią u pracodawcy koszty uzyskania przychodów.
Oczywiście warunkiem koniecznym jest istnienie związku pomiędzy przychodami firmy a odbywaną przez pracownika podróżą służbową.
Zatem w świetle obowiązujących przepisów - organ podatkowy stwierdza, że można zaliczyć do kosztów użyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych w kraju i za granicą , wyliczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, wypłacane kierowcy samochodu ciężarowego, będącemu pracownikiem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych.