Temat interpretacji
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzenia swojej działalności może przyjmować zlecenia nabywania lub zbywania jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych m.in. od osób fizycznych. Na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych Spółka ma obowiązek dokonania zlecenia w ciągu siedmiu dni lub krótszym jeżeli tak stanowi statut. W przypadku przekroczenia niniejszego terminu z własnej winy i spowodowania straty w majątku osoby fizycznej - odpowiada za powstałą stratę.
W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwraca się z pytaniem czy wyrównanie straty korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ocenie Spółki art. 33 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych wyraźnie wskazuje na obowiązek pokrycia straty w wyniku przekroczenia terminu z winy Spółki. Art. 90 tejże ustawy określa maksymalny termin w którym spółka jest zobowiązana do wykonania zlecenia - chyba, że statut określa termin krótszy. Spółka stoi na stanowisku, iż powyższe przepisy spełniają przesłanki art. 21 ust. 1 pkt3 dotyczącego zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych odszkodowań jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw - w tym przypadku ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki w zakresie kwalifikacji wypłaconych odszkodowań osobom fizycznym i wyjaśnia: Zgodnie z art. 33 ust. 3 ustawy z dn. 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004r. Nr 146 poz. 1546 ze zm.) za szkody poniesione przez osoby nabywające lub odkupujące jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego za pośrednictwem podmiotu prowadzącego działalność maklerską lub podmiotu, o którym mowa w art. 32 ust. 2, odpowiadają solidarnie towarzystwo i ten podmiot, chyba że szkoda jest wynikiem okoliczności, za które ten podmiot nie ponosi odpowiedzialności. Natomiast ust. 4 przywołanego art. stanowi, iż za szkody poniesione przez osoby nabywające lub odkupujące jednostki uczestnictwa za pośrednictwem banku krajowego lub instytucji kredytowej odpowiada wyłącznie ten bank krajowy lub instytucja kredytowa, chyba że szkoda jest wynikiem okoliczności, za które bank krajowy lub instytucja kredytowa nie ponosi odpowiedzialności.
Ponadto art. 90 ww. ustawy stanowi, iż statut określa terminy, w jakich najpóźniej nastąpi:
- zbycie przez fundusz jednostek uczestnictwa po dokonaniu wpłaty na te jednostki;
- odkupienie przez fundusz jednostek uczestnictwa po zgłoszeniu żądania ich odkupienia.
- Terminy, o których mowa w ust. 1, nie mogą być dłuższe niż 7 dni.
Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku złożenia przez osobę fizyczną zlecenia nabycia lub zbycia jednostek uczestnictwa, Spółka nie dokonując (z własnej winy) niniejszej transakcji w terminie 7 dni lub krótszym - jeżeli stanowi tak statut - narazi klienta na stratę, to Spółka odpowiada za powstałą stratę.
W związku z poniesioną przez osobę fizyczną stratą Spółka, na podstawie wyżej cytowanego art. 33 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych jest zobowiązana do pokrycia powstałej szkody. Spółka pokrywając powstałą szkodę w majątku osoby fizycznej dokonuje przysporzenia majątkowego w formie wypłacenia odpowiedniej kwoty pieniężnej lub wpłaty do funduszu kwoty na nabycie na rachunek uczestnika jednostek uczestnictwa. Co do zasady każde przysporzenie w majątku osoby fizycznej jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że ustawa określa zwolnienia przedmiotowe w stosunku do określonych przysporzeń. Art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
W ustawie o funduszach inwestycyjnych art. 33 ust. 3 wyraźnie określa, iż osobie fizycznej u której powstała strata (nie z jej winy) należy wyrównać powstałą stratę czyli wypłacić odszkodowanie. Aby można było mówić o odszkodowaniu muszą być spełnione następujące warunki: wina powstała po stronie Spółki oraz uszczuplenie w majątku osoby fizycznej w związku z winą Spółki. W przypadku braku spełnienia kumulatywnie tych dwóch przesłanek nie można mówić o odszkodowaniu na rzecz osoby fizycznej. Ponadto Spółka jak i osoba fizyczna muszą działać zgodnie z przepisami o funduszach inwestycyjnych, które szczegółowo określają inne obowiązki Spółki jak i osoby fizycznej.
Tak więc wyrównanie straty w związku z przekroczeniem terminu realizacji zlecenia jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych po spełnieniu kumulatywnie ww. przesłanek.
Natomiast przedstawione przez Wnioskodawcę wzory według których należy obliczać powstałą stratę nie mieszczą się w kompetencji interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnika tut. Urzędu. W związku z tym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie może określić czy przedstawione wzory w pełni rekompensują poniesiona stratę przez osobę fizyczną i czy są zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych.