Zgodnie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.... - Interpretacja - DN/005/45/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. DN/005/45/04, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziałów w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego art. 46 - 48 kodeks cywilny. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak i budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z treści art. 48 kodeksu cywilnego wynika, że do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.

Jeżeli zatem na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

W myśl przytoczonych wyżej przepisów, w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości (prawa własności działki zakupionej w 1996 roku zabudowanej budynkiem mieszkalnym w stanie surowym, którego budowę rozpoczęto w 1996r.), pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy, liczy się od daty nabycia gruntu. Bieg terminu pięcioletniego liczony jest z końcem roku w którym nastapiło nabycie nieruchomości gruntowej- tj. z końcem 1996r. i termin ten upłynął z końcem 2001 roku.

Natomiast zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązujacym do końca 2001r. w związku z art. 6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celemi systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzącym tę kasę,

5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Ponadto, zgodnie z treścią art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązujacym do końca 2001r. w związku z art. 6 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.), w przypadkach:

- określonych w art. 27a ust. 13,

- odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia gruntu lub prawa,

podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpiły te okoliczności.

Z powyższego wynika, że sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową, w sytuacji, gdy wydatki na zakup gruntu odliczono od dochodu oraz korzystano z dużej ulgi budowlanej z tytułu wydatków na budowę budynku mieszkalnego, nie skutkuje koniecznością dokonania doliczenia kwot poprzednio odliczonych.

Zatem podatnicy nie mają obowiązku doliczenia do dochodu lub podatku kwot dokonanych odliczeń z w/w tytułów.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady