Temat interpretacji
Czy w przypadku sprzedaży udziału w lokalu użytkowym nabytym w spadku, który to lokal użyczony został spółce osobowej, źródłem przychodów będzie działalność gospodarcza w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy planowana sprzedaż udziałów w lokalu, nie wcześniej niż w roku 2013 będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2012 r. (data wpływu 2 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2007 r. nabyła Pani po zmarłym mężu udział w wysokości 1/9 lokalu użytkowego wraz z przynależną do niego piwnicą i udziałem w częściach wspólnych budynku. Nabycie spadku nastąpiło na podstawie postanowienia Sądu z dnia 5 czerwca 2008 r. o stwierdzeniu nabycia spadku. Dla lokalu Sąd prowadzi księgę wieczystą. Lokal ten jest użyczony dla osobowej spółki handlowej, w której wspólnikami są dwaj Pani synowie oraz synowa. Spółka wykorzystuje lokal na potrzeby związane z jej działalnością gospodarczą. Razem z pozostałymi współwłaścicielami lokalu zamierza Pani dokonać sprzedaży posiadanego udziału w lokalu. Sprzedaż udziału w lokalu ma nastąpić nie wcześniej niż w 2013 r.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
- Czy w przypadku sprzedaży udziału w lokalu, źródłem przychodów będzie działalność gospodarcza w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
- Czy planowana sprzedaż udziałów w lokalu, nie wcześniej niż w roku 2013 będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych ...
Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziału w lokalu, w sytuacji opisanej w części G. poz. 68 wniosku, nie stanowi źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, jeżeli sprzedaż udziału w lokalu dokonana zostanie nie wcześniej niż w roku 2013, nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jako odrębne źródło przychodów przyjął pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychód z tego źródła, związany ze sprzedażą środków trwałych, został zdefiniowany w art. 14 ust. 2 ustawy, co oznacza, że sprzedaż środków trwałych opodatkowana może być w ramach tego źródła tylko w przypadku, gdy spełnione są łącznie wszystkie warunki określone w art. 14 ust. 2 ustawy, tj. sprzedaż środków trwałych będzie uznana za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli środki trwałe są wykorzystywane na potrzeby związane z wykonywaną działalnością gospodarczą oraz są ujęte w ewidencji środków trwałych. W sytuacji, która jest przedmiotem wniosku, środek trwały jest wykorzystywany na potrzeby związane z wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej, ale nie może być ujęty w ewidencji środków trwałych spółki jawnej, ponieważ środek trwały nigdy nie był własnością, współwłasnością spółki ani też spółka nie korzystała z niego na podstawie umowy leasingu. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że sprzedaż udziału w lokalu nie będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej a przychodem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości. Odpłatne zbycie udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło w okresie pięciu lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Jeżeli sprzedaż udziału w lokalu nastąpi nie wcześniej niż w roku 2013, nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Nabycie udziału w lokalu nastąpiło w roku 2007, a więc pięcioletni termin minie z końcem roku 2012. Sprzedaż udziału w lokalu od roku 2013 nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) tejże ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
W świetle powyższego sprzedaż nieruchomości nie dokonana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródło przychodu podatkowego, jeśli ma ona miejsce przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. Jeśli natomiast odpłatne zbycie następuje po upływie tego okresu nie powstaje przychód (nie ma miejsca opodatkowanie podatkiem dochodowym).
Z treści wniosku wynika, iż w 2007 r. nabyła Pani po zmarłym mężu udział w wysokości 1/9 lokalu użytkowego wraz z przynależną do niego piwnicą i udziałem w częściach wspólnych budynku. Lokal ten jest użyczony dla osobowej spółki handlowej, w której wspólnikami są dwaj Pani synowie oraz synowa. Spółka wykorzystuje lokal na potrzeby związane z jej działalnością gospodarczą. Powyższy udział zamierza Pani zbyć nie wcześniej niż w 2013 r.
Odnosząc zatem stan faktyczny do powołanego na wstępie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie fakt, że lokal użytkowy wykorzystywany jest przez Pani synów i synową w prowadzonej przez nich w spółce osobowej działalności gospodarczej, pozostaje bez wpływu na sytuację prawno-podatkową Pani. Nie jest Pani bowiem wspólnikiem spółki, która lokal wykorzystuje.
Przy czym wskazać należy, iż w sytuacji gdy wspólnicy użyczą spółce nieruchomość, do której posiadają prawo własności, spółka nie przejmuje prawa własności w nieruchomości. Pozostaje ona nadal własnością użyczającego. Zatem, zbycie udziału w lokalu użytkowym będącym przedmiotem majątku prywatnego wspólnika, który to lokal został użyczony spółce do prowadzenia działalności gospodarczej, nie stanowi zbycia składnika majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie przychód z tego tytułu należy rozpatrywać w kontekście art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym dla ustalenia skutków podatkowych ewentualnej sprzedaży udziału w nieruchomości istotne znaczenie ma data jego nabycia.
Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Panią spadku jest data śmierci Spadkodawcy (męża). Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku pięcioletni okres określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upływa z końcem 2012 r.
Zatem, sprzedaż udziału w nieruchomości dokonana po dniu 31 grudnia 2012 r. nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie spowoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy