P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPF/415/34/05/PP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. 1471/DPF/415/34/05/PP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/, po rozpatrzeniu wniosku Banku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko strony za nieprawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank jest podmiotem działającym w oparciu o ustawę z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe /Dz. U. z 2002r. Nr 72 poz. 665/. Do podstawowej działalności Banku należy m. in. przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu oraz prowadzenie rachunków tych wkładów oraz prowadzenie innych rachunków bankowych. W ramach tej działalności Bank prowadzi rachunki bankowe osób fizycznych określonych w art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród tych klientów znalazły się osoby mające miejsce zamieszkania w Gibraltarze - terytorium Zależnym Wielkiej Brytanii. Fakt rezydencji podatkowej tych osób został potwierdzony certyfikatem rezydencji podatkowej wystawionym przez Organy Skarbowe Gibraltaru. Od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych tych osób Bank wypłaca im odsetki.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków zgromadzonych na rachunku podatnika lub innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania Bank pobiera zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Przepis ten ma zastosowanie z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 30a ust. 2). Zgodnie z art. 11 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 16.12.1976r. (publikacja: Dz. U. Z 1978r. Nr 7, poz. 20) odsetki, które pochodzą z jednego Umawiającego się Państwa i uzyskiwane są przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie która jest ich właścicielem, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie. W związku z tą regulacją odsetki wypłacane osobom mającym miejsce zamieszkania i opodatkowania w wielkiej Brytanii są w Polsce zwolnione z opodatkowania.

Bank stoi na stanowisku, że w stosunku do osób mających udokumentowane miejsce zamieszkania w Gibraltarze należy wobec nich stosować takie same zasady opodatkowania jak dla osób z miejscem zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z art. 3 w/w Umowy określenie "Zjednoczone Królestwo" oznacza Wielką Brytanię i Północną Irlandię i obejmuje każdy rejon znajdujący się poza zakresem morza terytorialnego Zjednoczonego Królestwa, który zgodnie z prawem międzynarodowym jest rejonem, w którym prawa Zjednoczonego królestwa odnoszące się do dna morskiego i podglebia oraz ich zasobów naturalnych mogą być wykonywane. W związku z tym - zdaniem Banku - należy przyjąć, że postanowienia umowy powinny być stosowane także do Gibraltaru.

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a tej ustawy.

Zgodnie z art. 30a ust. 2 w/w ustawy przepisy art. 30a ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem uzyskania od podatnika certyfikatu rezydencji.

Art. 3 ust. 1 lit. a) Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 16 grudnia 1976r. /Dz. U. Z 1978r. Nr 7, poz. 20/ stanowi, że określenie "Zjednoczone Królestwo" oznacza Wielką Brytanię i Północną Irlandię i obejmuje każdy rejon znajdujący się poza zakresem morza terytorialnego Zjednoczonego Królestwa, który zgodnie z prawem międzynarodowym jest rejonem, w którym prawa Zjednoczonego Królestwa odnoszące się do dna morskiego i podglebia oraz ich zasobów naturalnych mogą być wykonywane. Do tego terytorium nie zalicza się Gibraltar.

Zatem przepisy w/w umowy nie mają zastosowania do osób mających miejsce zamieszkania na terytorium Gibraltaru. Ponadto Gibraltar nie jest stroną żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z uwagi na powyższe Bank obowiązany jest pobierać od tych osób zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów z tytułu odsetek w wysokości 19% zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 w/w ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie