P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDI/415-48/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. PDI/415-48/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu pisma z dnia 21 kwietnia 2005 roku nr F-0168-54/2005, w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych dotyczących sposobu opodatkowania zwrotu zasądzonych na rzecz powoda kosztów procesu, stwierdza, że stanowisko strony zawarte w ww. piśmie należy uznać za błędne.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 26 kwietnia 2005 roku do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wpłynął wniosek jednostki w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczący sposobu opodatkowania zwrotu na rzecz powoda zasądzonych kosztów procesu.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku wynika, iż Sąd zasądził od pozwanego na rzecz powoda, z powództwa którego odbyła się rozprawa kwotę 1.050 zł., tytułem zwrotu kosztów procesu. Kwota została wypłacona po uprzednim opodatkowaniu.

Zwrot kosztów procesu sądowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zostały one sfinansowane przez powoda z własnych środków, a następnie na podstawie prawomocnego wyroku miały być zwrócone. Kwota ta stanowi jedynie zwrot poniesionych wcześniej nakładów - nie jest więc żadnym przysporzeniem majątkowym - dochodem.

A zatem kwotę tę należało wypłacić w całości.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu