POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDF-1/415-4/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. PDF-1/415-4/05, Urząd Skarbowy we Włocławku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PB2/4117-SIP-3/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) na wniosek podatnika z dnia 16.02.2005 r. dotyczący udzielenia informacji w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z tytułu świadczenia usług archiwizacji Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku

postanawia

uznać stanowisko Pani ... w sprawie rozliczenia przychodu z tytułu świadczenia usług archiwizacji przez 50 lat - 1/600 - co miesiąc przez cały okres archiwowania za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16.02.2005 r. Do tutejszego Urzędu wpłynęło zapytanie Pani ... o udzielenie wyjaśnień w sprawie opodatkowania przychodów z tytułu świadczenia usług archiwizacji.

Ze scharakteryzowanego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą o nazwie Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ,,..., ... w zakresie wykonywania usług archiwizacyjnych opodatkowaną na zasadach ogólnych prowadząc książkę przychodów i rozchodów. W złożonym wniosku pisze Pani, że w miesiącu styczniu 2005 roku podpisała umowę z PBP ... S.A. w upadłości z siedzibą we ..., z której wynika, że ustalona odpłatność dotyczy składowania zasobów archiwalnych przez okres 50 lat. W tym samym okresie tj. w styczniu 2005 wystawiła Pani fakturę VAT na całość otrzymanej kwoty zgodnie z ww. umową. Zdaniem Pani przychód z wyżej wymienionej faktury należy rozliczać przez 50 lat 1/600, co miesiąc przez cały okres archiwowania.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkową Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w opisanym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Dla określenia chwili uzyskania przychodu nie ma znaczenia umowa stron dotycząca zapłaty należności za świadczenie usług przed terminem ich wykonania (z góry), przychód jest bowiem należny (i otrzymany) w miesiącu wystawienia faktury (terminie jej płatności).

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

Zdaniem tut. organu art. 14 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania w Pani przypadku ponieważ wykonuje Pani usługę o charakterze ciągłym w momencie zapłaty i wystawienia faktury przejęła Pani akta do archiwizacji z przedsiębiorstwa PBP ... S.A. a więc nie mamy tutaj do czynienia z sytuacją, o której mowa w cyt. art. 14 ust. 3 pkt 1 to jest z usługą, która zostanie wykonana w następnych okresach sprawozdawczych, ponieważ w momencie zapłaty i wystawienia faktury już Pani wykonuje zleconą usługę, która w przypadku archiwizacji posiada charakter ciągły.

Wobec powyższego kwotę należną i wynikającą z podpisanej umowy i otrzymaną w całości przez Panią należy doliczyć do przychodów w miesiącu, w którym została wystawiona przez Panią faktura VAT.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku nie podziela Pani stanowiska wyrażonego w przedmiotowym piśmie.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania przedmiotowego postanowienia.

Ponadto informuję, że w świetle art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy we Włocławku