Temat interpretacji
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 - z późn. zm. ) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od 1 stycznia 2003 roku - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 - 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż:
a) 3 % kwoty, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej (w okresie 2003-2005 kwota 5670,00zł),
b) 2,5 % kwoty, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą lokali mieszkalnych (w ww. okresie kwota 4.725,00zł)
- z tym, że w razie zbiegu uprawnień do odliczeń z tytułu wydatków, o których mowa w lit, a) i b), łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty limitu określonego w lit. a).
Ponadto jeżeli podatnik, dokonując remontu lub modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, ponosi wydatki na remont lub modernizację instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych i w związku z tymi wydatkami przekroczy ww. limity odliczeń, wysokość odliczeń podwyższa się o 0,5 % kwoty, o której mowa w ust. 2 (tj. w ww. okresie o kwotę 945,00zł).
Katalog wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego oraz wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji w zakresie instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych - zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r., w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy ( Dz. U. Nr 156, poz. 788 ).Zgodnie z § 1 pkt. 1 ww. rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, uważa się wydatki poniesione m. in. na zakup materiałów i urządzeń, w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.
W załączniku Nr 2, pkt 1 i 2 wykazu robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego wymieniono, m.in.:- ( pkt 1 ) remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym: 1) ścianek działowych, 5) elementów kowalsko-ślusarskich, - ( pkt 2 ) remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczacych m. in. : instalacji elektrycznych.
Kuchenka elektryczna jest niewątpliwie urządzeniem elektrycznym. W związku z tym, zakup i montaż tej kuchenki może być objęty ww. ulgą, jeśli w odniesieniu do tego urządzenia spełniono warunek trwałego umiejscowienia ( w ramach limitu 4.725,00zł ). Wydatki te nie są tożsame z wydatkami w zakresie remontu i modernizacji instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych - określonych w załączniku Nr 3 ww. rozporządzenia. Zatem nie przysługuje z tego tytułu prawo do zakreślenia kwadratu 3 ( poz. 92 ) załącznika PIT-D do zeznań rocznych o dochodach za 2003r. oraz zwiększenie limitu odliczeń, według ww. art. 27a ust. 4.
W przedstawionej w piśmie sytuacji faktycznej, w związku z dokonanymi wpłatami na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, zachodzi zbieg uprawnień określony w art. 27a ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli prawo do odliczenia wszystkich ww. wydatków w ramach kwoty 5.670,00zł i oznaczenia w załączniku PIT-D kwadratów 1 i 2 ( poz. 90 i 91 ).
Z treści ww. art. 27a ust. 1 pkt 1 wynika, że podstawą do odliczenia ulgi są wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym. Zatem wydatki poniesione w 2003 roku nie mogą być podstawą do odliczenia, jako wydatki poniesione w następnych latach ww. okresu trzyletniego. Stosownie do przepisów art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12-11-2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004 i 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. W sytuacji pominięcia (nieuwzględnienia) wydatku, podlegającego odliczeniu w danym roku podatkowym podatnikowi, zgodnie z art. 81a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), przysługuje prawo do skorygowania uprzednio złożonego zeznania podatkowego wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty ( art. 81 ).