Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w ... stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14.06.2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 17.06.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia od podatku dochodowego kwot wpłacanych do spółdzielni mieszkaniowej na fundusz remontowy, jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 17.06.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek opatrzony datą 14.06.2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że wnioskodawca mieszka wraz z rodziną (wnioskodawca, małżonek i małoletnia córka) w lokalu w B. przy ulicy Z. (do wniosku dołączono stosowną kserokopię przydziału lokalu mieszkalnego). Ww. lokal znajduje się w zasobach mieszkaniowych Spółdzielni Mieszkaniowej Z. Małoletnia córka wnioskodawcy otrzymała w drodze spadku lokal mieszkalny położony w B. przy ulicy B. znajdujący się w zasobach mieszkaniowych tej samej Spółdzielni (do wniosku dołączono kserokopie: postanowienia o nabyciu spadku i pisma Spółdzielni Mieszkaniowej o przyjęciu w poczet członków małoletniej córki wnioskodawcy). Przedmiotowy lokal mieszkalny znajdujący się przy ulicy B. nie jest na stale zamieszkiwany ani wynajmowany, wnioskodawca wraz z małżonkiem korzysta z tego lokalu w ramach swojej profesji (oboje są artystami plastykami), ponosząc opłaty związane z ww. lokalem (jako prawni opiekunowie małoletniej córki).
Wnioskodawca ma wątpliwości czy kwoty wpłacone do Spółdzielni Mieszkaniowej na fundusz remontowy związany z lokalem mieszkalnym przy ulicy B. może odliczyć w 2004r. od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych w swoim zeznaniu podatkowym dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stanowisko podatniczki:
Zdaniem podatniczki, z uwagi na to, że ponosi ona wraz z małżonkiem faktycznie koszty opłat za oba lokale mieszkalne, może odliczać od podatku wydatki wnoszone do Spółdzielni Mieszkaniowej na fundusz remontowy za oba lokale.
Stanowisko tut. organu podatkowego:
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. "Podatek dochodowy (...) obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej , utworzonych na podstawie odrębnych przepisów".
Zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 (...) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty".
Ponadto art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że: "Odliczenia stosuje się, jeżeli (...) wydatki nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu ".
Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) "Wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.".
Ustawą wymienioną w art. 1 jest przywołana wyżej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawodawca uzależnił prawo do ulgi, w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej od faktu zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych oraz od posiadania tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, a także posiadania dowodów potwierdzających poniesiony wydatek na ten cel.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że lokal mieszkalny przy ulicy B. nie służy zaspokajaniu Pani własnych potrzeb mieszkaniowych, lecz służy jako pracownia plastyczna.
Dlatego też nie są spełnione w Pani przypadku wszystkie ww. ustawowe warunki do skorzystania z ulgi podatkowej.
Mając na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika wyrażonego we wniosku.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Informuje się także, iż nin. interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania nin. postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie nin. interpretacja stanie się nieaktualna.