Temat interpretacji
Stan faktyczny :Jest Pani wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą :Cukiernia "X " z siedzibą w Białymstoku.Spółka jawna "X" , w roku podatkowym 2004 r jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów cukierniczych i ciastkarskich .W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz zmianą przepisów sanitarnych spółka jawna jest zmuszona we własnym zakresie dokonać zmiany wystroju oraz modernizacji zakładu produkcyjnego mieszczącego się w budynku w Białymstoku przy ul. Y ,nie posiadającego uregulowanego stanu prawnego i nie będącego własnością spółki jawnej "X" oraz punktów handlowych .Spółka jawna jest jedynie właścicielem nakładów na budowę niniejszego budynku ,w którym znajduje się zakład produkcyjny.Modernizacja zakładu produkcyjnego oraz punktów handlowych polega między innymi na :a) na remocie pomieszczeń socjalnych ,b)wykonywaniu ścian działaowych i tynków w pomieszczeniach socjalnych,c) wymianie baterii oraz syfonów w pomieszczeniach socjalnych i produkcyjnych na baterie bezdotykowe,d) zamontowaniu rolet w sklepie w Supraślue) ułożeniu terakoty na posadzkach oraz glazury na ścianach ,f) wymianie drzwi ,g) zbiciu glazury w pomieszczeniach produkcyjnych oraz zabezpieczeniu ścian blachą kwasoodporną .Przedmiotowy zakres remontu jest uzgadniany z Inspektorem Sanitarnym,spółka natomiast nie wystąpiła o pozwolenie na modernizację lokalu produkcyjnego w Białymstoku do właściwego miejscowo organu nadzoru budowlanego,ponieważ nie jest właścicielem budynku w Białymstoku przy ul.Y.
Wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny środka trwałego,czynności konserwacyjne lub majace charakter odtworzeniowy - przywracające środkowi trwałemu pierwotny stan techniczny ,wymiana zużytych elementów to nakłady ,które nie zwiększją wartości użytkowej wynajmowanych pomieszczeń i nie zmieniają ich charakteru .Wydatki z tego tytułu nalezy zatem potraktować jako wydatki na remont,które w całości stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia ,na podstawie art.22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( DzU z 2000 r Nr 14 ,poz. 176 ze zm.).Zgodnie z cyt.przepisem kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjatkiem kosztów wymienionych w art.23.
W sytuacji ,gdy wydatki nie będą kwalifikowane jako remont bieżący tzn. nie będą związane ze zwykłym używaniem rzeczy ,a użytkowanie lokalu nie przewiduje zwrotu nakładów przez właściciela ,poniesione wydatki stanowić będą"inwestycję w obcym środku trwałym ",traktowanym na równi ze środkiem trwałym na podstawie art.22 ust.2 pkt.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym.W takiej sytuacji kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą odpisy amortyazacyjne od " inwestycji w obcym srodku trwałym " dokonywane wyłącznie zgodnie z art.22 a - 22 o , z uwzględnieniem art.23. Przez "inwestycję w obcym środku trwałym " należy rozumieć działania podatnika odnoszące się do nie stanowiącego jego własności środka trwałego,którezmierzają do jego ulepszenia tzn. polegające na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji.To podatnik musi dokonać prawidłowej oceny ,czy ponoszone wydatki dotyczyć będą nakładów związanych ze zwykłym remontem użytkowanych lokali ,czy też będzie dokonywana adaptacja lub modernizacja.
Reasumując należy stwierdzić ,iż w stanie faktycznym przedstawionym w piśmie część wydatków podatnik będzie mógł zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu w dacie poniesienia.Wydatki ,które dotyczyć będą modernizacji zakładu produkcyjnego nie będącego własnością strony będą stanowiły nakłady w obcym środku trwałym i wejdą do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne.