Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lub. , po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje:Zapis... - Interpretacja - PP/443-61/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. PP/443-61/04, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lub. , po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje:Zapis art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U Nr 54, poz.535 ) wskazuje zakres opodatkowania podatkiem VAT wymieniając , że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają 1)odpłatna dostawa towarów i usług i opłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2)eksport towarów ;3)import towarów;4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów .

W myśl art.2 pkt 6 cytowanej ustawy przez towary - rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty;Zapis art.3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. -Prawo budowlane ( Dz. U. Nr 89, poz. 414 z późn. zmian.) definiuje budynek jako obiekt budowlany , który jest trwale związany z gruntem , wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach .Jak ustalono w toku prowadzonego postępowania, posiadane przez Spółkę obiekty spełniają cytowaną wyżej definicję .

W takim przypadku zostaną sprzedane prawa , które nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .Natomiast w przypadku gdy konstrukcja budynku, budowli nadaje się do rozbiórki i ponownego montażu wtedy materiały uzyskane z rozbiórki budynku będą mieścić się w definicji towaru i podlegać opodatkowaniu , gdyż Spółka korzystała przy budowie z prawa do odliczenia podatku naliczonego .

Zwolnieniu od podatku VAT w myśl art.43 ust.1 pkt 2 podlega dostawa towarów używanych , z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem , że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego : zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części , będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Skoro Spółka dokonywała odliczeń z tytułu budowy hali magazynowej a w okresach późniejszych odpisów amortyzacyjnych , należy stwierdzić , że zwolnienie to nie będzie miało zastosowania. W chwili sprzedaży nawet praw powstanie obowiązek dokonania przez Spółkę zwrotu podatku naliczonego od dokonywanych zakupów inwestycyjnych związanych z budową .

Natomiast przepis art. 14 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j . t . Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zmian. ) stanowi , że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi. Ponieważ ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Spółki wynika , że budynki ( hale magazynowo- chłodnicze ) były wykorzystywane do prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej jako środki trwałe, przychody uzyskane ze sprzedaży tych środków trwałych - w tym przypadku praw do tych środków ponieważ wybudowano je na gruncie nie stanowiącym własności Spółki -będą stanowiły przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej .Ponieważ Spółka zamierza odsprzedać przysługujące jej prawa do budynkutj .prawo do zdemontowania i zabrania konstrukcji lub prawo do zwrotu nakładów przez właściciela gruntu , to nabywający te prawa - osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych budynków o ile budynki te nie zostaną zdemontowane ,będą wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej , będą kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania .

Przepis art. 22 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi , że amortyzacji podlegają również budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie .W przypadku demontażu budynków przestaną one być środkiem trwałym.

Odpowiedzi udzielono w obowiązującym stanie prawnym , w odniesieniu do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim