Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie, w związku ze stwierdzeniem, iż informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielona przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, pismem z dnia 10 marca 2004 r. znak: I US.PB-4/415/28/T/2004, jest nieprawidłowa, dokonuje jej zmiany i wyjaśnia, co następuje:
Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w dniu 22 grudnia 2003 r. zawarła umowę kupna-sprzedaży dotyczącą zbycia posiadanych przez nią akcji spółki prawa handlowego, Na mocy zawartej umowy osoba kupująca zobowiązała się dokonać zapłaty za nabyte papiery wartościowe przelewem bankowym w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy. Pieniądze z wyżej wymienionej transakcji wpłynęły na jej konto osobiste dnia 14 stycznia 2004 r. Od opisanej transakcji nabywca akcji zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1 % wartości transakcji i zastała złożona deklaracja PCC-1.
Na tle takich okoliczności faktycznych podatniczka formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują tym, że fakt otrzymania należnej kwoty za zbyte papiery wartościowe (akcje) w styczniu 2004 r. podlega opodatkowaniu w 2004 r. zgodnie z art. 30 b ust. 1 znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W związku z tym jako podatnik jest zobowiązana po zakończeniu roku podatkowego 2004 dochód osiągnięty z odpłatnego zbycia papierów wartościowych opodatkować zgodnie z art. 30 b ust. 1 i odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 %, składając osobne zeznanie podatkowe, nie łącząc go z dochodami uzyskanymi z innych źródeł (stosunku pracy), do 30.04.2005 r.
Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego wynikające z art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6, art. 44 ust 8 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatniczki, uzasadnionej w sposób następujący:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym sprzedaż i zamiana praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c. W myśl natomiast art. 17 ust. 1 pkt 6 tejże ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.
W świetle powyższych przepisów uznać należy, że przychód z odpłatnego zbycia akcji powstał w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży, tj. w dniu 22 grudnia 2003 r., a więc z chwilą przeniesienia własności udziałów na nabywcę. Moment otrzymania zapłaty, dla ustalenia przychodu z kapitałów pieniężnych, nie posiada w tym przypadku znaczenia.
Na podstawie art. 44 ust. 8 pkt 1 powoływanej ustawy podatnicy osiągający dochody z odpłatnego zbycia udziałów, akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych, z zastrzeżeniem art. 52 pkt 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne - w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklarację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego dochodu (formularz PIT-13).
W rozpatrywanym wypadku zatem dochód osiągnięty z odpłatnego zbycia akcji należało wykazać w zeznaniu za 2003 rok.