Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Strony wniesionego w dniu 8 czerwca 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 8 lipca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia wypłacanego z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Zapytanie Spółki dotyczy ustalenia sposobu naliczenia przez płatnika - jednoosobową Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego Prezesowi Zarządu z tytułu pełnionej przez niego funkcji.
Według przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego Prezesem i zarazem jedynym członkiem Zarządu jednoosobowej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej udziałowiec. Zgodnie z informacją podaną w uzupełnieniu wniosku wspólnik ów jest rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii. Zgromadzenie Wspólników Spółki - w osobie jedynego udziałowca - zamierza powziąć uchwałę przyznającą Prezesowi Zarządu wynagrodzenie za sprawowanie zarządu polegające na prowadzeniu spraw spółki zgodnie z art. 201 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Uchwała będzie posiadać formę aktu notarialnego zgodnie z art. 173 § 2 ustawy Kodeks spółek handlowych.
Na tle takich okoliczności faktycznych Spółka formułuje stanowisko, że wynagrodzenie wypłacane Prezesowi z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu będzie dla niego przychodem podlegającym opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176). A zatem na płatniku spoczywać będzie obowiązek pobrania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20% osiągniętego przychodu (wyjaśnić należy, iż stanowisko niniejsze zostało zamieszczone dopiero w piśmie uzupełniającym z dnia 08.07.2005 r.; pierwotnie, we wniosku z dnia 08.06.2005 r. Spółka była bowiem zdania, że jej obowiązkiem będzie opodatkowanie wynagrodzenia Prezesa na podstawie art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli pobranie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości 102,25 zł).
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Podatnika i stwierdza co następuje:
Stosownie do art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ww. ustawy podatek ten obowiązane są pobierać podmioty, które dokonują wypłaty świadczeń z tytułów określonych w art. 29.
Opodatkowaniu na zasadach opisanych w art. 29 podlegają, w związku z odesłaniem do art. 13 pkt 7 wymienionej ustawy, przychody otrzymywane przez osoby należące do składu zarządów, niezależnie od sposobu ich powołania.
Obowiązkowi
podatkowemu z art. 29 podlegają wyłącznie podmioty określone w art. 3 ust. 2a ustawy podatkowej, czyli osoby fizyczne, które choć nie mają na terytorium Polskie miejsca zamieszkania, to wobec tego, że osiągają tu dochody, podlegają z tego tytułu opodatkowaniu w Polsce.
W myśl art. 201 § 4 ustawy Kodeks spółek handlowych zasadą jest, członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest powoływany przez wspólników w formie uchwały, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W spółce jednoosobowej uchwałę niniejszą podejmuje jedyny wspólnik, wyposażony przez art. 156 ustawy Kodeks spółek handlowych we wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników. Akt powołania nawiązuje między daną osobą fizyczną a spółką tzw. stosunek organizacyjny, który w sposób wyczerpujący reguluje prawo spółek. Niezależnie od tego, pomiędzy spółką a członkiem zarządu może oczywiście powstać drugi stosunek prawny mający źródło w regulacji prawa umów (t. j. w ustawach Kodeks cywilny i Kodeks
pracy), co ma miejsce w sytuacji zawarcia przez spółkę umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy menedżerskiej z członkiem zarządu. Zawieranie takich kontraktów nie jest jednak konieczne, albowiem obowiązek członka zarządu wykonywania czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki można, w braku innej umowy, wywodzić bezpośrednio z art. 201 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, czyli z istnienia stosunku organizacyjnego.
W literaturze przedmiotu podnosi się, że co do zasady funkcja członka zarządu w organizacji gospodarczej, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna mieć charakter odpłatny. Ze sprawowaniem zarządu wiążą się bowiem obowiązek reprezentowania i prowadzenia spraw spółki (art. 201 § 1 ustawy kodeks spółek handlowych). Jeśli zatem zapłata za pracę świadczoną w charakterze członka zarządu nie jest otrzymywana w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy menedżerskiej, ponieważ takiej umowy nie zawarto, to jak najbardziej wspólnicy mogą przyznać
członkowi zarządu wynagrodzenie uchwałą. Ponieważ zaś w sprawie będącej przedmiotem rozważań mamy do czynienia ze spółką jednoosobową, uchwałę w tym przedmiocie podejmuje zgodnie z art. 156 ustawy kodeks spółek handlowych jedyny udziałowiec.
Ustalenia poczynione na płaszczyźnie prawa spółek - zwłaszcza jeśli chodzi o określenie charakteru stosunku łączącego spółkę z członkiem zarządu, a przez to i źródła jego przychodów - wpływają w sposób bezpośredni na stosunki prawnopodatkowe. Wynagrodzenie członka zarządu będzie więc różnie opodatkowane, zależnie od tego, czy jest wypłacane w ramach stosunku pracy, umowy zlecenia, kontraktu menedżerskiego, czy jako przychody z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie samego tylko powołania. Skoro zatem w niniejszej sprawie źródłem sprawowania zarządu przez jedynego wspólnika było mianowanie, a tytułem do wynagrodzenia go za świadczoną pracę ma być uchwała i ów wspólnik nie jest nadto rezydentem podatkowym Polski, to podstawą
opodatkowania jego przychodu będzie niewątpliwie art. 29 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.