W dniu 21 czerwca 2002 roku podatnik wraz z małżonką kupił nieruchomość o łącznej powierzchni 2403 m/2 w skład której wchodzą działki o pow. 212 m/2,... - Interpretacja - DP. I 415/31/05/P

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. DP. I 415/31/05/P, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 21 czerwca 2002 roku podatnik wraz z małżonką kupił nieruchomość o łącznej powierzchni 2403 m/2 w skład której wchodzą działki o pow. 212 m/2, 1291 m/2 oraz działka o pow. 900 m/2. Podatnik wraz z małżonką ma zamiar sprzedać te nieruchomości przed upływem pięciu lat. Zgodnie z oświadczeniem podatnika w skład nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży wchodzi budynek mieszkalny, drewniany, parterowy, o powierzchni 70 m/2, oraz budynek gospodarczy - garaż murowany z białej cegły o powierzchni 6 m/2.

Podatnik stoi na stanowisku iż brak będzie podstaw do zapłacenia podatku dochodowego, gdyż zbywana nieruchomość wchodziła i nadal wchodzi w skład gospodarstwa rolnego i nie straci charakteru rolnego na skutek sprzedaży oraz stanowi użytki rolne, symbol R, B-R wg ewidencji gruntów, oraz ustalone zostało jedno zobowiązanie z tytułu podatku rolnego od całego gospodarstwa rolnego.

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Stosownie do art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 roku Nr 94 poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Zgodnie z art. 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Według przytoczonych powyżej przepisów należy uznać że zwolnieniu podlegał będzie przychód z tytułu sprzedaży wyżej wymienionych nieruchomości albowiem stanowi ona część gospodarstwa rolnego. Zgodnie z powyższym zwolnienie przychodu ze sprzedaży gruntów nie będzie miało zastosowania gdy nastąpi zaniechanie rolniczego użytkowania gruntów przez właściciela albo osobę nabywającą te grunty na cele nierolnicze. Należy zaznaczyć, że wyłączenie gruntów z produkcji rolnej polegać ma na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania, łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.

Urząd Skarbowy w Kraśniku