Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na p... - Interpretacja - US.DF-3/415/43/03

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.07.2003, sygn. US.DF-3/415/43/03, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 10.07.2003 r. dot. wykorzystania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej informuje:

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 01.01.2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 01.01.2002 r. do upływu określonego przed dniem 01.01.2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.Ponadto przepis art. 27a ust. 13 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r. stanowi, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tyt. gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, a następnie wycofał te oszczędności, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.Z kolei, w myśl art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) wśród celów mieszkaniowych służących zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy ustawodawca wymienia uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu.Jednocześnie art. 155 Kodeksu cywilnego mówi, że umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Z przedstawionego przez Pana w piśmie stanu faktycznego wynika, że zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej środki wraz z kredytem kontraktowym zamierza Pan przeznaczyć na dopłatę różnicy wartości zamienianych mieszkań.

W związku z powyższym, w świetle obowiązujących przepisów prawa, zamiana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na tożsame z jednoczesną dopłatą różnicy wartości pokrytą środkami zgromadzonymi w Kasie Mieszkaniowej, o ile cała kwota oszczędności zostanie wydatkowana w roku w którym nastąpi ich wycofanie po okresie systematycznego oszczędzania, nie spowoduje obowiązku zwrotu ulgi podatkowej uzyskanej w latach poprzednich.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto