Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w 2002r. podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W bieżąc... - Interpretacja - ZDC/415/35/LUG/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. ZDC/415/35/LUG/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w 2002r. podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W bieżącym roku podatnik planuje dokonać zakupu innego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa notarialna kupna tego prawa majątkowego zostanie podpisana w sierpniu 2005r. Cała kwota konieczna do pokrycia kosztów nabycia tego prawa pochodzić będzie z kredytu bankowego. Zgodnie z ustaleniami z obecnymi "właścicielami" nabywanego lokalu, objęcie lokalu w posiadanie przez kupującego nastąpi dopiero z dniem 1 lutego 2006r. Stąd wnioskodawca chce zbyć swoje dotychczasowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu możliwie najbliżej tego terminu.W związku z tym podatnik wnosi o odpowiedź na następujące pytanie: Czy w sytuacji, gdy nabycie prawa do lokalu nastąpi w sierpniu 2005r., a zbycie dotychczasowego własnościowego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej nastąpi np. w grudniu 2005r. i całość otrzymanej kwoty z tytułu sprzedaży tego prawa wnioskodawca przekaże bankowi celem spłaty części udzielonego kredytu na zakup innego mieszkania, o którym mowa wyżej, to czy taka transakcja będzie uznana za przekazanie całości środków na zakup nowego lokalu? Podatnik stoi na stanowisku, że w takim przypadku nie zachodzi obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku od przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w dalszej części "updof." - źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości;
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów;
d) innych rzeczy;
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast z brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) updof. wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c updof. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m. in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w takim prawie.

Jeżeli więc kwotę przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przeznaczą państwo, przed upływem dwóch lat od daty sprzedaży, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup innego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, to będzie ona zwolniona z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dotyczy to również przypadku, gdy kredyt zaciągnięty został przed datą uzyskania przychodów ze zbycia prawa majątkowego.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto