Przedmiotem postanowienia jest udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego zaliczenia do kosztów uzy... - Interpretacja - US46PDF/415/4/05/BH

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. US46PDF/415/4/05/BH, Urząd Skarbowy w Żyrardowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedmiotem postanowienia jest udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowej podatnika, prowadzącego działalnośc gospodarczą w zakresie usług transportowych, świadczącego usługi transportowe osobiście (kierującego samochodem ciężarowym).

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą - tj świadczy usługi transportu samochodowego, posiada własny tabor samochodowy, którym przewozi towary w kraju i za granicą. Część usług wykonuje osobiście, a niektóre zatrudniony na umowę o pracę kierowca. Czas przebywania w podróży służbowej jest dłuższy niż 8 godzin.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym maja zastosowanie przepisy art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ) zgodnie z którymi " kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła sa wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...) ".
Zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 52 wyżej wymienionej ustawy , do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się " wartości diet z tytułu podróży służbowych , osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom , określoną w odrebnych przepiusach wydanych przez właściwego ministra "Brzmienie tego przepisu dopuszcza możliwośc zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalnośc gospodarczą. Warunkiem jego zastosowania jest ustalenie zakresu pojęcia podróży służbowej .

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , jak i odrębne przepisy o których mowa w art. 23 ust 1 pkt 52 tej ustawy - tj. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ( Dz. U. Nr 236 , poz. 1990 ) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ( Dz. U.Nr 236 , poz.1991 )- nie definiują pojęcia podróży służbowej . Definicja ta została zawarta w art. 77 paragraf 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( tekst jedn. Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm. ). W Kodeksie pracy pojęcie podróży służbowej zostało określone jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością , w której znajduje się siedziba pracodawcy , lub poza stałym miejscem pracy.
Mają powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podróżą służbową jest ich wyjazd związany z tą działalnością poza stałe miejsce jej prowadzenia .

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego , podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu samochodowego i część usług wykonuje osobiście , kierując samochodem ciężarowym w kraju i za granicą. Stałe wykonywanie różnych zadań w różnych miejscowościach w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie mieści się w zakresie pojęcia podróży służbowej , bowiem podróże należą do istoty prowadzonej działalności gospodarczej .

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić , iż do przedmiotowej sprawy, tj. do podatnika świadczącego usługi transportowe osobiście ( kierującego samochodem ciężarowym ) nie ma zastosowania przepis art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , dopuszczający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujacych - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom.
W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych brak jest uzasadnienia dla przyjęcia , iż wykonywanie przez te osoby zadań poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wiąże się z odbyciem podróży służbowej.
Należy bowiem przyjąć ,że świadczenie usług transportowych w ramach wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej stanowi istotę tej działalności , zatem nie przysługuje prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych .

Możliwe jest natomiast zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej w zakresie usług transportowych wydatków , poniesionych podczas wyjazdów związanych z wykonywaniem działalności przez podatnika ,świadczącego usługi osobiście ( kierującego samochodem ciężarowym) , prawidłowo udokumentowanych np. za pobyt w hotelu , opłaty za przejazd płatną autostradą , opłaty parkingowe itp .

Urząd Skarbowy w Żyrardowie