P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PBI-2/415/164/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. PBI-2/415/164/05, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku nr DFP/072-14P/2005 z dnia 20 października 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

"X" S.A. zawarł umowę o dzieło z osobą fizyczną na wykonanie "projektu sieci elektrycznych dla uzbrojenia os. w Y" za kwotę wynagrodzenia 6 000.00 zł brutto. Przed wypłatą wynagrodzenia osoba ta przedłożyła Spółce umowę cesji wierzytelności w wysokości 6 000.00 zł na osobę trzecią (cesjonariusza), z poleceniem dokonania wypłaty na jej rzecz.

Pytanie płatnika w tym zakresie jest następujące: czy Spółka powinna z wypłacanego wynagrodzenia potrącić podatek i kwotę netto do wypłaty przekazać cesjonariuszowi, jednocześnie sporządzając informację Pit-8B dla osoby, która wykonała dzieło, czy całą kwotę wynagrodzenia brutto wypłacić cesjonariuszowi i dla niego sporządzić informację Pit-8C.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 i art. 42 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) osoby prawne, które dokonują wypłaty należności osobom wykonującym usługi na podstawie umowy o dzieło, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy. Kwoty pobranych zaliczek następnie przekazują na rachunek urzędu skarbowego, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym je pobrano a w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, są obowiązane przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym właściwym dla adresu zamieszkania podatników, imienne informacje o wysokości osiągniętego przez tych podatników dochodu i wysokości pobranego podatku (Pit-8B).
Przedłożenie płatnikowi przed wypłatą należności, umowy cesji wierzytelności przez osobę, która wykonała dzieło a tym samym osiągnęła dochód, w żadnym razie nie zwalnia płatnika z obowiązków określonych w powyższych przepisach.
Osoba, która wykonała dzieło na rzecz osoby prawnej, otrzymuje z tego tytułu zawsze wynagrodzenie pomniejszone o podatek (kwotę netto) i tylko tą kwotą może dysponować np. spisując umowę cesji swojego wynagrodzenia.
Wobec powyższego Spółka postąpiła słusznie, potrącając z wynagrodzenia brutto określonego w umowie o dzieło, zaliczkę na podatek i przekazując kwotę należną do wypłaty, cesjonariuszowi, na podstawie umowy cesji, jak również sporządzając roczną informację Pit-8B dla osoby, która wykonała dzieło.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym w sprawie, której dotyczyło zapytanie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza