Pismem z dnia 15 czerwca 2005 r., wniesionym dnia 17 sierpnia 2005r., uzupełnionym pismem z dnia 6 września 2005r. podatnik zwrócił się z prośbą o ud... - Interpretacja - PDF.I.415.22.05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. PDF.I.415.22.05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 15 czerwca 2005 r., wniesionym dnia 17 sierpnia 2005r., uzupełnionym pismem z dnia 6 września 2005r. podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego towarów pytający dokonał w listopadzie 2000r. usługi przewozu na rzecz Firmy .......... Na okoliczność tę wystawił fakturę. Wartość usługi zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została w całości zaliczona jako przychód należny 2000r. - zaewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Usługobiorca nie uregulował należności i pytający skierował sprawę na drogę sądową. W dniu 19 listopada 2001r. Sąd wydał nakaz zapłaty. Z w/w nakazu dłużnik się nie wywiązał. Nadto Rejonowy Sąd Gospodarczy XVIII Wydział dla spraw upadłościowych i naprawczych w Lublinie postanowieniem umorzył postępowanie upadłościowe wobec dłużnika wnioskodawcy. Przyczyną wydania postanowienia umarzającego postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku był brak majątku niewypłacalnego dłużnika nawet na zaspokojenie kosztów postępowania.

Podatnik pyta kiedy może zaliczyć wierzytelność do kosztów uzyskania przychodów? A mianowicie, czy w dacie umorzenia postępowania upadłościowego w grudniu 2004r., czy też w lipcu 2005r., kiedy to otrzymał od syndyka masy upadłości informację o umorzeniu postępowania upadłościowego prowadzonego w stosunku do dłużnika?
W ocenie pytającego przedmiotowe wierzytelności powinny być odniesione w ciężar kosztów w dacie postanowienia sądu o umorzeniu postępowania upadłościowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i obowiązujący stan prawny w dacie zaistnienia zdarzenia postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem dochodowym osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 późn. zm.). Przepis art. 23 ust. 1 pkt 20 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podatnikom możliwość odpisania w koszty uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności. Aby należność zagrożona nieściągalnością mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, muszą być spełnione warunki:
- wierzytelność została uprzednio zarachowana jako przychód należny,- wierzytelność nie jest przedawniona,
- nieściągalność wierzytelności musi zostać uprawdopodobniona.
Uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności zgodnie z art. 23 ust. 2 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla celów podatkowych ma miejsce,gdy zachodzi jedna z następujących sytuacji:
1) nieściągalność wierzytelności została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
2) nieściągalność wierzytelności została udokumentowana postanowieniem sądu o:
a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub
b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a), lub
c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo
3) nieściągalność wierzytelności została udokumentowana protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.
Przytoczony przepis zawiera zamknięty katalog okoliczności, które muszą zaistnieć aby przyjąć, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona.
Wydanie przez Sąd nakazu zapłaty nie uprawniało jeszcze do zaliczenia wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Dopiero umorzenie postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania daje podstawy do zaliczenia wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Również umorzenie postępowania upadłościowego z innych przyczyn nie daje takich podstaw.
Koszty związane z działalnością gospodarczą podlegają zarachowaniu w tym roku podatkowym, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące, że koszty te spełniają ustawowe wymogi do uznania ich za koszty uzyskania przychodu. W przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona zarachowanie w koszty uzyskania przychodu może nastąpić w roku podatkowym, w którym nieściągalność wierzytelności została udokumentowana, a więc w 2004r. Istotne znaczenie, z punktu widzenia przepisów o podatku dochodowym, ma również szybkość, z jaką podmiot podejmuje działania w celu odzyskania swoich należności. Ustawodawca w art. 23 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykluczył bowiem z kosztów uzyskania przychodów wierzytelności odpisane jako przedawnione. Spawy związane z przedawnianiem roszczeń o świadczenia, w tym związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, regulują przepisy Kodeksu cywilnego.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej