Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego ulgi remontow... - Interpretacja - SD/415-5/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2005, sygn. SD/415-5/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego ulgi remontowej w ramach istniejącej małżeńskiej rozdzielności majątkowej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że pomiędzy podatnikiem a jego małżonkiem istnieje umowna rozdzielność majątkowa. Zarówno podatnik jak i jego małżonek rozpoczęli korzystanie z ulgi remontowej przed wstąpieniem w związek małżeński.

Podatnik uważa, że podpisanie intercyzy uniemożliwia wspólne roczne rozliczenie małżonków i w związku z tym, każdemu ze współmałżonków przysługuje oddzielny limit wydatków na cele remontowe.

Zgodnie z art. 27a ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od 1 stycznia 2003r. w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 - 19% kwoty poniesionych wydatków nie więcej jednak niż ustawowo określone limity odliczeń (art. 27a ust. 3 pkt 2). W myśl art. 27a ust. 10 pkt 2 wysokość odliczeń od podatku, określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a) i pkt 2, dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego, w okresie obowiązywania ustawy, korzystali z odliczeń od podatku na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1 (tj. remont i modernizację, wpłaty na fundusz remontowy), o kwotę dokonanych odliczeń zmniejsza się kwoty odliczeń określone zgodnie z ust. 3 pkt. 2 ustawy.

Nadmienić należy, iż w myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dn. 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003r. Nr 202 poz. 1956 z późn. zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 tejże ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów tut. organ podatkowy stwierdza, że obojgu małżonkom przysługuje wyłącznie jeden limit ulgi remontowej, niezależnie od tego czy istnieje między małżonkami wspólność czy rozdzielność majątkowa. Limit ten należy pomniejszyć o wydatki poniesione przez małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego.

Zauważyć należy, iż tylko orzeczenie separacji mimo formalnego trwania małżeństwa daje każdemu z małżonków prawo do dokonania odliczeń od podatku w ramach "pełnego" limitu.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku za nieprawidłowe. Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce