Temat interpretacji
Pismem z dnia 12.05.2005r. (data wpływu 20.05.2005r.) Spółka zwróciła się z zapytaniem czy ciąży na niej obowiązek płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku podniesienia kapitału zakładowego z kapitału zapasowego i wydania akcji dotychczasowym akcjonariuszom.
Zdaniem Spółki jeśli nie ma miejsca wypłata należności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, art. 21 ust. 1 i w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwanej dalej updop, oraz w art. 24 ust. 5 pkt 4 i w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updof, to na Spółce nie ciąży obowiązek poboru podatku. Podatek musi uiścić akcjonariusz do urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania lub siedziby (jeśli jest to osoba prawna). Spółka nie ma możliwości pobrania od akcjonariuszy podatku od podwyższonej wartości akcji ponieważ są liczni, rozproszeni i odmawiają zapłaty podatku.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia:
Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 4 updop oraz art. 24 ust. 5 pkt 4 updof dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej, gdy kapitał zapasowy przeniesiony do kapitału zakładowego pochodzi z nierozdzielonych w latach poprzednich zysków.
W myśl art. 26 ust. 2, 3 i 3a updop oraz art. 41 ust. 5 updof, w razie przeznaczenia dochodu na podwyższenie kapitału zakładowego płatnicy pobierają podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego.
Podatek z tego tytułu ustala się według stawki 19 % uzyskanego przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 updop, gdy podatnik jest osobą prawną, lub zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 updof, gdy podatnik jest osobą fizyczną.
Zryczałtowany podatek dochodowy obowiązani są wpłacić z własnych środków akcjonariusze, Spółka natomiast zobowiązana jest jako płatnik pobrać podatek i odprowadzić go do urzędu skarbowego. Udziałowcy mogą też podjąć uchwałę o wypłaceniu wspólnikom z części zysku netto kwot na pokrycie podatku.
W świetle powyższych przepisów bez znaczenia pozostaje, czy akcjonariuszem jest osoba prawa czy osoba fizyczna, bowiem bez względu na status akcjonariusza Spółka w przypadku przekazania środków z kapitału zapasowego na kapitał zakładowy jest zobowiązana jako płatnik do pobrania podatku oraz odprowadzenia go w określonym terminie do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika oraz przesłania deklaracji o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodu przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego z innych kapitałów osoby prawnej.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia jak na wstępie.