Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz przepisów art. 9 ust.... - Interpretacja - U.S.PDOF/415/2-1/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. U.S.PDOF/415/2-1/2005, Urząd Skarbowy w Ropczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz przepisów art. 9 ust. 3 i art. 22h ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pana Józefa W. z dnia 18.01.2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 19.01.2005 r. oraz oświadczenia z dnia 26.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 28.04.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych środka trwałego, który uległ zniszczeniu oraz prawidłowości odliczania strat z lat ubiegłych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za prawidłowe.

W dniu 19.01.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach w trybie art. 14a ordynacji podatkowej. Do wniosku w dniu 28.04.2005 r. podatnik (udziałowiec spółki cywilnej D. s.c. - P.) złożył oświadczenie, że jest on wnioskodawcą przedmiotowego wniosku. Z pisma wynika, że przedsiębiorstwo zakupiło maszynę - środek trwały, od którego dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W dniu 21.11.2004 r. w wyniku pożaru spłonął dzierżawiony przez P. budynek w którym zainstalowana była amortyzowana maszyna. Pod wpływem wysokiej temperatury i środków gaśniczych maszyna uległa zniszczeniu. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez pana wynika, że maszyna (środek trwały) nie została zlikwidowana i dokonywane są odpisy amortyzacyjne zgodnie z art. 22h ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie zostały również podjęte decyzje co do ewentualnego remontu środka trwałego.

Przepisy regulujące zakres wymagań, jakie muszą być spełnione, aby dany składnik majątku kwalifikował się do środków trwałych podlegających amortyzacji, określa art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym artykułem środek trwały podlega amortyzacji, gdy:

  • stanowi własność lub współwłasność podatnika,
  • jest nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
  • jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok.

Zasadniczym wymogiem jest, aby dany składnik majątku używany był w działalności gospodarczej. Nie oznacza to, że czasowa niemożność korzystania ze środka trwałego w związku z jego zniszczeniem powoduje konieczność zaprzestania dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Za takim stwierdzeniem przemawia także cytowany wyżej przepis określający, iż składnik majątku zaliczony do środków trwałych podlegających amortyzacji powinien być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia środka trwałego do używania. Oczywisty jest fakt, że maszyna wprowadzona do ewidencji środków trwałych i użytkowana przez podatników w działalności gospodarczej mogła ulec awarii lub zniszczeniu. Zgodnie z art. 22h ust. 1 wyżej powołanej ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca tego miesiąca:

  1. w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową środka trwałego lub
  2. w którym środek trwały postawiono w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono jego niedobór.

Sprawę odliczania od dochodu strat z działalności gospodarczej reguluje art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego zapisu, wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.

Mając na uwadze powołane przepisy, a także przedstawiony w piśmie stan faktyczny, należy stwierdzić, że w tym przypadku podatnik powinien kontynuować dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zapisem art. 22h ust. 1 oraz może w deklaracji PIT-5 za m-c styczeń odliczyć 50 % kwoty straty z roku poprzedniego. Stąd też stanowisko podatnika zajęte w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe.

Ponadto organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14 b § 1 ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Natomiast zgodnie z art. 14 b § 2 ordynacji podatkowej - jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Jednocześnie informuje się, że niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Ropczycach