Temat interpretacji
Stosownie do postanowień art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) - podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust.1 pkt 1 lit. a - f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. tj. między innymi na budowę budynku mieszkalnego, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.
Natomiast w myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w brzmieniu obowiązującym w roku 2003 podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.
Za remont - w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 111, poz. 726 ze zm.) uważa się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji. Natomiast modernizacja polega na ulepszeniu, unowocześnieniu wykończonego już wcześniej lokalu.
Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na remont i modernizację jest to, aby remontowane (modernizowane) mieszkanie (dom) było zajmowane na podstawie tytułu prawnego. Przepisy nie precyzują, jakiego rodzaju podstawą prawną musi się wykazać podatnik. Tytułem prawnym odpowiadającym własności w rozumieniu prawa rzeczowego tj. art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z tym gruntem związane jest m.in.:
- akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
- umowa użyczenia,
- umowa najmu lub dzierżawy,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu (budynku) mieszkalnego.
Na podstawie przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po przyjęciu zawiadomienia z dnia 14.08.2003r.o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego z dobudowanym garażem, wybudowanego w oparciu o pozwolenie na budowę z dnia 14.08.1997r. wydane przez stosowne władze, pismem z dnia 19.08.2003r. nie zgłosił sprzeciwu do ww. zawiadomienia i potwierdził przyjęcie budynku do użytkowania.
Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy i przedstawiony stan faktyczny - wydatki poniesione w 2003r. związane z kontynuacją budowy budynku mieszkalnego, który został zasiedlony w sierpniu 2003r. podlegają odliczeniu w ramach limitu "dużej ulgi budowlanej" natomiast wydatki poniesione po dniu zasiedlenia mogą być odliczone tytułem ulgi na remont i modernizację.