Podatnicy nabyli prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych oraz premii inwestycyjnej na zasadach określonych w art. 26 "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991... - Interpretacja - DUS-PBF-406/30/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. DUS-PBF-406/30/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnicy nabyli prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych oraz premii inwestycyjnej na zasadach określonych w art. 26 "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i korzystali z tego prawa w ramach działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie na imię obojga małżonków jako firma Przedsiębiorstwo Produkcyjne "...". Z zapytania wynika, że planują zawiązanie spółki osobowej (cywilnej lub jawnej), która ma działać w tym samym zakresie i przy wykorzystaniu tych samych składników majątkowych wprowadzonych do nowej spółki w formie aportu.

Mając na uwadze powyżej przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż w przypadku zawiązania przez małżonków spółki osobowej (cywilnej lub jawnej) nastąpi wyłącznie zmiana formy prowadzonej działalności gospodarczej - z działalności na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną w formie spółki osobowej - cywilnej lub jawnej. Każdy z małżonków jako przedsiębiorca będzie nadal prowadzić działalność gospodarczą, z tym, że po zmianie formy prawnej działalności gospodarczej podatnicy będą się rozliczali zgodnie z zasadą określoną w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), tj. proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku spółki osobowej (cywilnej lub jawnej). Stosownie do postanowień art. 7 ust. 18 - 22 ustawy z dnia 9 listopada 2000r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104 poz. 1104) - podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2001r. ponieśli wydatki inwestycyjne i nabyli prawo do odliczeń na podstawie art. 26 "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001r zachowują prawo do tych odliczeń po dniu 31 grudnia 2000r, w zakresie i na zasadach w niej określonych. W związku z tym, iż w przypadku podatników nie następuje likwidacja działalności gospodarczej, a jedynie zmiana formy prawnej w jakiej działalność gospodarcza będzie prowadzona nie zachodzi przesłanka określona w cyt. wyżej art. 26 "a" ust. 22 pkt 4 - skutkująca utratą prawa od odliczeń wydatków inwestycyjnych. W tym stanie faktycznym zawiązanie przez małżonków spółki osobowej (cywilnej lub jawnej) na bazie dotychczas prowadzonego wspólnie przedsiębiorstwa nie powoduje utraty własności przez małżonków składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa, gdyż małżonkowie jako wspólnicy spółki osobowej pozostają nadal współwłaścicielami majątku wniesionego do spółki na zasadzie współwłasności łącznej. W sprawie nie znajduje zatem zastosowania również cyt. art. 26 "a" ust. 22 pkt 2 - zgodnie z którym podatnicy tracą prawo do odliczeń jeżeli przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych, z którymi były związane odliczenia od podstawy opodatkowania. W niniejszej sprawie z uwagi na wniesienie w formie aportu do nowej spółki osobowej (cywilnej lub jawnej) składników majątku przedsiębiorstwa prowadzonego dotychczas na imię obojga małżonków zachodzą podstawy do uznania, iż w wyniku w/w przekształcenia nastąpi sukcesja praw i obowiązków podatkowych na zasadzie następstwa prawnego stosownie do postanowień art. 93 "a" § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( j. t. z 2005r., Nr 8 poz. 60 ze zm.).

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie