POSTANOWIENIE - Interpretacja - DFI-BB/415-10/05/1

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.04.2005, sygn. DFI-BB/415-10/05/1, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa ( tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60)

po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 21. 02.2005 roku uzupełnione w dniu 14.03.2004 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczeń rzeczowych dla pracowników

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2005 roku ... jako płatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakład pracy ... na podstawie ustaleń zawartych przez zakład pracy z zakładową organizacją związkową , przekazuje pracownikom nieodpłatnie odzież roboczą.

Pytanie brzmi: czy w związku z przekazaną odzieżą roboczą powstaje u pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanowiska wnioskodawcy wynika, że przekazywanie pracownikom odzieży roboczej nie powoduje powstania po stronie pracownika przychodu a po stronie płatnika nie powoduje obowiązku pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i korzysta ze zwolnienia z poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej ;

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do zapisu art. 12 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 wyżej cytowanej ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Problematykę używania odzieży i obuwia roboczego reguluje art. 237 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz.U z 1998 roku Nr 21 , poz. 94 ze zm.).

Stosownie do przepisów Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  1. jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  2. ze względu na wymagania technologiczne , sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Natomiast powołane w art. 21 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy ( tekst jednolity : Dz.U. z 2003 r. Nr 169 poz. 1650).

Tak więc, jeżeli pracodawca wypełnia wobec pracownika obowiązki na podstawie art. 237 Kodeksu pracy i powołanych przepisów bhp to wartość przekazywanej pracownikom odzieży roboczej jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie wyżej cytowanego art. 21 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Malborku