- Interpretacja - US I/415/16/05/SŁ

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2005, sygn. US I/415/16/05/SŁ, Urząd Skarbowy w Sieradzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka Wojskowa na podstawie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2004r. w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe (Dz. U. Nr 140, poz. 1487) oraz na podstawie Decyzji Nr 51/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 marca 2000r., w sprawie zasad korzystania ze służbowych samochodów osobowych w resorcie Obrony Narodowej, zwraca pracownikom koszty przejazdu prywatnym pojazdem na trasie od stałego miejsca pełnienia służby do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem. Świadczenie jest wypłacane jeżeli podróż odbywa się za zgodą Dowódcy Jednostki Wojskowej w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za 1 km.

Jednostka zwraca się z zapytaniem czy zachodzi obowiązek poboru podatku przez płatnika od ww. świadczeń czy też świadczenia te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zdaniem Wnioskodawcy świadczenia te są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa, co następuje.

Zgodnie z ww. Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej oraz pkt 28 ppkt 2 ww. Decyzji Ministra Obrony Narodowej, żołnierz zawodowy lub pracownik wojska może używać samochodu osobowego, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, w celu odbycia podróży służbowej, na polecenie wyjazdu służbowego (fakt odbycia podróży służbowej samochodem osobowym musi być poświadczone w miejscu docelowego pobytu). Zgodnie z pkt 33 w związku z pkt 40 ww. Decyzji Ministra Obrony Narodowej stawka za 1 km przebiegu samochodu osobowego używanego do celów służbowych nie może przekroczyć wielkości określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania dla celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Przepisy te, mające zastosowanie w sprawie podróży służbowych pracowników, to rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.) oraz poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Z powyższego zapisu wynika, iż zwolnienie powyższe jest limitowane do wysokości określonej w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.) oraz poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Osoby związane stosunkiem służbowym, stosunkiem, pracy, stosunkiem pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy są uważane za pracowników w myśl art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc diety i inne należności za czas podróży służbowej żołnierzy zawodowych i pracowników wojska, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit a) ustawy.Przepisy Ministra Obrony Narodowej w zakresie wysokości zwrotu kosztów przejazdu własnym samochodem w podróży służbowej jak również przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie wysokości przedmiotowego zwolnienia odsyłają do tych samych uregulowań prawnych, co oznacza, że wypłacane przez Jednostkę Wojskową świadczenie z tytułu podróży służbowej, do wysokości określonej w ww. przepisach, jest w całości zwolnione z opodatkowania.

Urząd Skarbowy w Sieradzu