Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1-4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem Pana Karola T. z dnia 15.02.2005 r. (wpływ 22.02.2005 r.) o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Iławie orzeka, iż stanowisko wnioskodawcy wyrażone w odniesieniu do
zagadnienia poruszonego w powyższym wniosku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskodawca w złożonym wniosku z dnia 15.02.2005 r. przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż podatnik zajmuje się handlem używanymi samochodami z zagranicy, prowadzi księgę przychodów i rozchodów dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, jest podatnikiem podatku od towarów i usług i dla potrzeb tego podatku prowadzi rejestr marży.
Podatnik pyta czy w księdze przychodów i rozchodów musi księgować osobno faktury zakupu samochodów z zagranicy i faktury sprzedaży, czy może jedną kwotą "ściągnąć" z rejestru marży kwotę marży, która jest przychodem?"
Stanowisko podatnika jest następujące: zgodnie z napływem dokumentów chronologicznie księguje w księdze przychodów i rozchodów odpowiednio faktury zakupu i sprzedaży.
Dla celów podatku dochodowego podatnik jest zobowiązany ustalić dochód lub stratę z prowadzonej działalności.
Tak więc jeśli podatnik nabywa używane samochody w celu dalszej odsprzedaży, są one towarem handlowym. Oznacza to, że wydatek związany z nabyciem należy zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kol. 10 - zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu.
Zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 i Nr 224, poz. 2226 z 2004 r. Dz. U. Nr 282, poz. 2807) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
"1) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury YATRR, faktury MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom, określonym w odrębnych przepisach, lub...."
Zgodnie z § 21 ust. 1 ww. rozporządzenia "jeżeli podatnik prowadzi odrębną ewidencję, o której mowa w art. 109 ustl lub 3 ustawy o VAT, zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z tej ewidencji.
Zgodnie z § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 97, poz. 971) faktury dokumentujące czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy, zawierają dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12 oraz wyrazy "VAT marża".
W związku z tym, iż faktura "VAT marża" zawiera kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, w celu zaksięgowania przychodu, wartość ogółem powinna być pomniejszona o należny podatek VAT. Podstawą wyliczenia podatku VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Podatnik ustalając przychód dla celów podatku dochodowego jest zmuszony do posiłkowania się ewidencją prowadzoną dla potrzeb VAT o której mowa w art. 109 ust. 3 lub 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Tak więc nie jest możliwe w księdze przychodów i rozchodów księgowanie wyłącznie marży jako przychodu, ponieważ marża nie jest jednoznaczna z dochodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia interpretacji. Postanowienie niniejsze nie jest wiążące dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jego zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 oraz art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa)