POSTANOWIENIE Na podstawie przepisów art. 14a art. 216 oraz art. 236 ustawy z dn. 29.08.1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ... - Interpretacja - 1443/PD/415/266/14/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. 1443/PD/415/266/14/05, Urząd Skarbowy w Wyszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE Na podstawie przepisów art. 14a art. 216 oraz art. 236 ustawy z dn. 29.08.1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytaniiuznaje stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE W dniu 20.06.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 08.08.2005r. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pan od sierpnia 2004r. pracuje w Wielkiej Brytanii i uzyskane tam przychody są jedynymi przychodami. W Polsce nie uzyskał Pan w 2004r. żadnego przychodu. W związku z powyższym prosi Pan o rozstrzygniecie kwestii płacenia lub nie płacenia w Polsce podatku od dochodów zagranicznych i wyjaśnienie metody obliczania podatku. Wg Pana stanowiska, uważa Pan, że podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, gdyż miejscem zamieszkania jest Bradford a ponieważ w Polsce nie osiągnął dochodów podlegających opodatkowaniu nie miał obowiązku składania zeznania rocznego.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis powyższy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą dochody, a której stroną jest Rzeczpospolita Polska. W tym przypadku należy mieć na uwadze przepisy umowy z dnia 29 marca 1978r. między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych z dn. 16 grudnia 1976r. (Dz. U. z 1978r. Nr 7 poz. 20).

Na podstawie art. 15 powołanej umowy międzynarodowej wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (Polsce) osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w Drugim Umawiającym się Państwie (Wielkiej Brytanii), jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenia może być opodatkowane w tym drugim państwie. Mając na uwadze powyższe unormowania, a także treść przepisu art. 24 powołanej ustawy, oraz art. 3 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, zauważyć należy, iż Podatnik ma obowiązek opodatkowania w Polsce całości dochodów uzyskanych za granicą, z uwzględnieniem podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii.

Jednocześnie zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym, osoby podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, które osiągają przychody ze źródeł położonych poza granicami kraju, dochody te łączą z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, w przypadku dochodów uzyskiwanych z pracy najemnej w Wielkiej Brytanii, ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego, zgodnie ze wskazaną metodą podatek należny, obliczony od sumy dochodów uzyskanych zarówno w kraju jak i za granicą, jest pomniejszony o wartość podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym kraju.Zgodnie z art. 27 ust. 9a w przypadku podatnika uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zasadę określoną w ust. 9 stosuje się odpowiednio. Oznacza to że w przypadku gdy Pan nie uzyskiwał dochodów w kraju, tym samym podatek zapłacony za granicą w całości będzie odliczony od podatku obliczonego wg skali podatkowej. W ten sposób nie dochodzi do podwójnego opodatkowania dochodów w momencie złożenia zeznania rocznego. W tym też celu za 2004r. należy złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie informuje że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja Podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia. Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w kwocie 5 zł do zażalenia i po 0,50 zł do każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Wyszkowie