POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/US37/ZI/96/MJ/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2005, sygn. 1437/US37/ZI/96/MJ/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 17.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 22 marca 1995r. na mocy aktu notarialnego nabyła Pani wspólnie z mężem w ramach ustawowej wspólnoty małżeńskiej własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego.

W dniu 9 sierpnia 2002r. na mocy aktu notarialnego została zniesiona majątkowa wspólność ustawowa i nastąpił podział majątku dorobkowego. W wyniku podziału majątku własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu przypadło Pani w całości, bez żadnych spłat i dopłat (przy czym przedmiot tej umowy nie wyczerpał całego majątku wspólnego). W dniu 31 stycznia 2005r. dokonała Pani sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu.

Zdaniem Pani w opisanej sytuacji, nie będzie Pani zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od przychodu ze sprzedaży opisanej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 :

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że przy podziale majątku wspólnego nie następuje spłata lub dopłata lub dokonany podział jest ekwiwalentny w naturze.

Sprzedana nieruchomość objęta była wspólnością małżeńską. Nabyli ją Państwo w trakcie trwania małżeństwa. W myśl art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 589 z późn. zmian.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Jest to współwłasność bezudziałowa, powodująca w analizowanym stanie, że każdy z małżonków jest właścicielem całej części nieruchomości. Dopiero ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych. W świetle art. 42 i 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą ustania własności ustawowej majątek nie objęty stał się współwłasnością w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności. Zniesienie współwłasności kształtuje nowy stan prawny, powoduje powstanie prawa własności każdego ze współwłaścicieli lub prawo współwłaściciela do przyznanej mu całej rzeczy.

Jeżeli zniesienie współwłasności dokonane jest bez spłat dopłat na rzecz podatnika i nie uzyskał on z tego tytułu przychodu, to takie zniesienie współwłasności nie stanowi źródła dochodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powoduje powstania obowiązku w zakresie 10% podatku dochodowego od osób fizycznych.

A zatem w opisanym przypadku nabycie nieruchomości nastąpiło w 1995r., a sprzedaż w 2004r. w związku z tym od daty nabycia do daty sprzedaży upłynęło pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu.


Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa- Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek