Temat interpretacji
Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Odpowiadając na pismo z dnia 11.10.2004 r. (data wpływu 11.10.2004 r.) w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
W przedmiotowym zapytaniu wnosi Pan o wyjaśnienie skutków jakie rodzi w podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z n/w przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.):
- art. 21 ust. 1 pkt 109 - wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
- art. 17 ust. 1 pkt 19 - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część
- art. 24 ust. 3 - w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień
likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie
wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Jak wynika z w/w przepisów ponieważ do spółki kapitałowej ma zostać wniesiony wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, to na dzień objęcia udziałów nie powstanie żaden obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem nominalna wartość udziałów w takim przypadku stanowi dla obejmującego przychód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych. Przychód podlegający opodatkowaniu powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów.
Z przepisu art. 24 ust. 3 wynika jednoznacznie, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.
Zatem jak wynika z w/w przepisów wniesienie
wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej jest "obojętne podatkowo" jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wobec powyższego stanowisko w powyższej sprawie zawarte w piśmie z dnia 11.10.2004 r. jest słuszne pod względem prawnym.