Na podstawie:art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik ... - Interpretacja - SD/415-39/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. SD/415-39/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie:art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dn. 29.05.2005r. (data wpływu 13.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości stanowiącej środek trwały za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatnik w 2001r. zakupił prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z wybudowanym w latach 60-tych budynkiem. W 2003r. przedmiotowa nieruchomość została wprowadzona do ksiąg jako środek trwały firmy. W studium planu zagospodarowania przestrzennego gminy działka przeznaczona jest pod aktywizację gospodarczą, ale faktycznie żadna działalność nie była tam prowadzona. Obecnie podatnik zamierza nieruchomość zbyć. Jego zdaniem przychód ze sprzedaży tej nieruchomości stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a)środkami trwałymi,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c)wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Pojęcie składników majątkowych definiuje wymieniona wyżej ustawa w art. 5a pkt 2. Zgodnie z ustawową definicją pojęcie to generalnie oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) środki trwałe to, z zastrzeżeniem pkt 17, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności: nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.

Jak z powyższego wynika, prawo wieczystego użytkowania gruntu jest zaliczane do środków trwałych. Zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlegają amortyzacji.

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z wybudowanym na działce budynkiem zaliczonych do środków trwałych (składników majątku) jest przychodem z działalności gospodarczej. Do ustalenia dochodu z tej sprzedaży będzie miał zastosowanie przepis art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania (...). Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Reasumując, sprzedaż środka trwałego w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce