Temat interpretacji
W okresie od 1999 roku do 2004 roku podatniczka prowadziła budowę budynku mieszkalnego na nieruchomości posiadanej we współwłasności z synami i w związku z poniesionymi na ten cel wydatkami korzystała z ulgi. W 2005 r. podarowała swoją część nieruchomości synom. Zdaniem podatniczki darowizna ta nie powoduje utraty prawa do ulgi budowlanej.
Zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. podatnik, który skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 i 2 traci prawo do ulgi, jeżeli:
- wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
- w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
- po roku, w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych.
Przepis powyższy ma zastosowanie również do zdarzeń powstałych po dniu 1.01.2002 roku, na mocy art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509).
Wobec powyższego przekazanie nieruchomości synom w drodze darowizny nie spowoduje konieczności doliczenia do podatku kwot poprzednio odliczonych z tytułu budowy budynku.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przestawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.