POSTANOWIENIE - Interpretacja - WP/415-002A/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.03.2005, sygn. WP/415-002A/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 05.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych

Stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 05.01.2005 roku wystąpił do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z pisma wynika, że podatnik w roku 2004 nabył i sprzedał akcje banku. Na zakup akcji zaciągnął kredyt w banku, który udzielany był jedynie osobom posiadającym rachunki inwestycyjne w biurze maklerskim tego banku. Za otrzymany kredyt bank pobrał prowizję głównie w postaci tzw. opłaty przygotowawczej. Odsetek od kredytu podatnik nie zapłacił bankowi, ponieważ z powodu dużej redukcji akcji kredyt został spłacony w dniu przydziału akcji.

Wątpliwości podatnika dotyczą czy poniesiony wydatek w postaci tzw. opłaty przygotowawczej można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Podatnik stoi na stanowisku, iż prowizja od kredytu bankowego otrzymanego na zakup akcji tzw. opłata przygotowawcza łącznie z prowizjami biura maklerskiego stanowią koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52,52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 w związku z art. 17 ust 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku przychodem z odpłatnego zbycia akcji jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku - podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Sposób obliczenia dochodu ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, określony został w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 roku.

Dochód ten określa się jako:

  1. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
  2. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  3. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  4. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 1 lub art. 23 ust. 1 pkt 38,
  5. różnicę między wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e
    • osiągnięta w roku podatkowym.

    Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

    Przy czym zauważyć należy, iż art. 23 ust. 1 pkt 38 określa, iż koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez eminentna papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

    Koszty te można podzielić na dwie grupy:

    1. bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji- koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych),
    2. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu.

    Wśród kosztów tych należy uznać za koszty uzyskania przychodów koszty związane z obsługą rachunku, które służą uzyskaniu przychodów.

    Do kosztów takich można zaliczyć między innymi następujące koszty:

    - prowizję maklerską od kupna/sprzedaży papierów wartościowych;

    - opłatę za prowadzenie rachunku;

    - opłatę za przeniesienie papierów wartościowych do innego biura maklerskiego;

    - opłatę skarbową od udzielonego przez Klienta pełnomocnictwa;

    - opłaty za udostępnienie notowań i serwisów giełdowych dla posiadaczy rachunków internetowych;

    - inne opłaty, o których mowa w,,tabelach opłat i prowizji" o ile służą uzyskiwaniu przychodów.

    Kosztów uzyskania przychodów, nie będą natomiast stanowić:

    - opłata za wydanie świadectwa depozytowego na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy;

    - opłata za wydanie kopii informacji Pit-8C;

    - opłata za wydanie historii rachunku.

    Odnośnie odsetek oraz prowizji Banku od kredytu udzielonego na zakup papierów wartościowych, wydatek taki może być uznany jako koszt uzyskania przychodów, jeżeli kredyt ten został faktycznie przeznaczony na zakup papierów wartościowych, ze sprzedaży, których uzyskano przychód podlegający opodatkowaniu.

    W związku z powyższym opłaty i prowizje oraz inne koszty związane z udzieleniem kredytu, w tym opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego oraz przygotowanie i zawarcie umowy kredytowej, zwanej,,opłatą przygotowawczą" mogą stanowić koszty uzyskania przychodu pod warunkiem, że w myśl art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. z dnia 18 września 2001 r. Nr 100, poz. 1081) stanowią element całkowitego kosztu kredytu.

    Zatem stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

    Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku