Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 6... - Interpretacja - I/415-37-82/05/ZDB

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. I/415-37-82/05/ZDB, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13.04.2005r.

Stosownie do postanowień art. 6 ustawy z dnia 21.11.2001r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), przepis art. 27 a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po tym dniu. Wg cytowanego wyżej przepisu obowiązek doliczenia kwot uprzednio odliczonych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową występuje w przypadku:

    1. wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej:
    1.1. przed upływem okresu systematycznego oszczędzania,
    1.2. lub po upływie ww. okresu, w sytuacji gdy środki zgromadzone na tym rachunku nie zostaną wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, lub
    2. przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób innych niż dzieci własne lub przysposobione.

W świetle powyższego, obowiązek zwrotu ulgi podatkowej ciąży również na dziecku, które prawa do rachunku oszczędnościowo-kredytowego "przejęło" po rodzicach w wyniku dokonanej cesji, jeżeli dziecko nie wydatkowało kwot zgromadzonych na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania lub wycofało oszczędności z kasy mieszkaniowej przed upływem okresu systematycznego oszczędzania. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy dziecko w związku z kontynuacją wpłat na scedowany na nie rachunek korzystało lub nie korzystało z odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego, aby nie wystąpiła utrata prawa do ulgi podatkowej, zgromadzone oszczędności w kasie mieszkaniowej przez rodziców, a scedowane cesją na Panią, jest zobowiązana Pani wydatkować zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. W przeciwnym wypadku musi Pani doliczyć w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym kwoty faktycznie odliczone przez rodziców (a gdy Pani również korzystała z odliczeń - kwoty faktycznie odliczone przez siebie i przez rodziców).

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty