Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa ( tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.03.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie stosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów z tytułu umowy o pracę.
stwierdzam, że :
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
W dniu 25.03.2005 roku podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie jako inżynier budowlany w pracowni projektowej. W ramach swoich obowiązków zajmuje się projektowaniem mostów, wykonuje projekt i opis techniczny dla każdego z nich, każdy most jest niepowtarzalnym dziełem z punktu widzenia architektoniczno-budowlanego.
Pytanie brzmi czy istnieje możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu umowy o pracę na stanowisku projektanta mostów.
Ze stanowiska wnioskodawcy wynika iż wykonywana praca jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze a więc przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu art. 1 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 roku (Dz.U. nr 24, poz.83 z późn. zm.) i w związku z tym przysługuje wnioskodawcy prawo odliczenia od wynagrodzenia za wykonanie projektów 50-procentowej stawki kosztów uzyskania przychodów o której mowa jest w art. 22 ust.9 pkt3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej.
Zgodnie z art. 22 ust.9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się ? w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potracone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Zgodnie z art. 1 ust.1 i ust. 2 powołanej wyżej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory : wyrażone słowem , symbolami matematycznymi , znakami graficznymi (literackie , publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne (w tym filmowe).
Należy jednak podkreślić, że nie każdy projekt spełnia przesłanki utworu w rozumieniu art.1 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Dotyczy to w szczególności projektów będących powielaniem innych projektów , a więc nie będących rezultatem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak również projektów typowych , zawierających powtarzalne nieoryginalne rozwiązania.
O zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego (musi to wynikać z umowy).
Obowiązek twórczego działania powinien wynikać z umowy o pracę, przy czym powinna ona dokładnie określać, jaką część wynagrodzenia (honorarium) obejmuje przeniesienie praw autorskich, a jaka dotyczy wynagrodzenia związanego z wykonywaniem innych obowiązków pracowniczych.
Pracodawca powinien zatem rozgraniczyć otrzymane przez pracownika wynagrodzenie.
Po wykonaniu utworu powinno także nastąpić jego przyjęcie udokumentowane np. Oświadczeniem pracodawcy bądź protokołem.
To Strony umowy o pracę , decydują o jaki rodzaj pracy się umawiają. Jeżeli zamierzeniem pracodawcy jest oczekiwanie działalności twórczej i strony umowy o pracę zgodnie oświadczają, że uznają konkretny efekt pracy za ?utwór? - wówczas od przychodu uzyskanego z tytułu korzystania z praw autorskich do ww. dzieła lub rozporządzenia tymi prawami można odliczać 50% - koszty uzyskania przychodu.
Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest organem właściwym w zakresie rozstrzygania autorskiego charakteru wykonywanych czynności.
W przypadku wątpliwości co do zasadności zastosowania przez płatnika 50% kosztów właściwym w tej kwestii jest Departament Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych Ministerstwa Kultury b w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.
Odnosząc się do zapytania w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania z tytułu umowy o pracę na stanowisku projektanta mostów tut. organ podatkowy informuje, że w przypadku gdy umowa o pracę zawiera wszystkie elementy opisane wyżej oraz gdy wykonany projekt spełnia kryteria zawarte w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 roku Nr 24 poz.83 z późn. zm.) , a więc jest przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ww. ustawy wówczas ma zastosowanie norma procentowa kosztów uzyskania przychodów określona w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 50%.