Temat interpretacji
Stosownie do przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Rodzaje wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Zgodnie z § 1 pkt 1-4 w/w rozporządzenia za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 27a ust. 3 pkt 3 i ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 ze zm.), uważa się wydatki poniesione na:
- zakup materiałów i urządzeń,
- zakup usług obejmujących:
a)wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu,
b)transport materiałów i urządzeń,
c)wykonawstwo robót, - najem sprzętu budowlanego,
- opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów,w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.
Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, stanowiący załącznik Nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), obejmuje:
- Remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:
1) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
2) podłóg i posadzek,
3) okien, świetlików i drzwi,
4) powłok malarskich i tapet,
5) elementów kowalsko-ślusarskich,
6) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękowych i cieplnych,
7) pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników). - Remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
1) instalacji sanitarnych,
2) instalacji elektrycznych,
3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
5) instalacji i urządzeń grzewczych,
6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. W świetle omówionych przepisów, w tym przede wszystkim pkt 1, ppkt
7) w/w wykazu robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego oraz na podstawie stanu faktycznego opisanego w Pana piśmie, potwierdzonego dołączoną do pisma kserokopią faktury z której wynika, iż przedmiotem wykonanej usługi jest zabudowa stała ściany (system drzwi przesuwnych) stwierdzić należy, że prawidłowe jest przedstawione przez Pana w piśmie uzupełniającym z dnia 30.12.2003 r. stanowisko dotyczące zasadności odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej 19% wydatków poniesionych na zakup i montaż wyżej wymienionego elementu wyposażenia lokalu mieszkalnego.