Temat interpretacji
Stosownie do otrzymanego pisma z dnia 26.10.2004 r. (data wpływu 27.10.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, odnośnie możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych na zakup i montaż żaluzji i rolet wewnętrznych przymocowanych do ram okiennych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 (nieograniczony obowiązek podatkowy), obliczony zgodnie z art. 27 według skali podatkowej, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...). Podstawowymi warunkami korzystania z tego odliczenia jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku lub lokalu oraz poniesienie wydatku, który kwalifikowany jest jako wydatek podlegający odliczeniu od podatku z tego tytułu, udokumentowanego fakturami VAT. Szczegółowy wykaz prac remontowych i modernizacyjnych zawierają przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).
Załącznik nr 2 w ust. 1 pkt 7 do ww. rozporządzenia stanowi, że roboty zaliczane do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego objęte ulgą to m.in. wydatki na remont i modernizację lub wykonanie pozostałych, nowych elementów, jak np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków i grzejników. Katalog ten jest katalogiem przykładowym i w związku z tym każdy przypadek poniesienia wydatku na wykonanie nowego elementu w mieszkaniu należy rozpatrywać indywidualnie pod kątem możliwości odliczenia tego wydatku w ramach ulgi podatkowej. W ocenie tutejszego organu podatkowego, jeżeli żaluzje i rolety zostaną na stałe przymocowane do okna, wydatek na ich nabycie można zaliczyć do wydatków poniesionych na modernizację lokalu mieszkalnego.
Reasumując: udokumentowany wydatek na zakup trwale zamontowanych żaluzji i rolet okiennych wewnętrznych, poniesiony przez podatnika w roku podatkowym na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczony na remont i modernizację lokalu zajmowanego na podstawie tytułu prawnego objęty jest ulgą podatkową.
Powyższej informacji udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu.