Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art.216 §1 oraz art.14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 sierpnia 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , w którym wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż fakt zakupu udziałów do lokalu mieszkalnego od osoby fizycznej z oszczędności zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej umożliwia korzystanie z odliczeń od podatku
p o s t a n a w i a
uznać Pani stanowisko za zgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie zaistnienia omawianego stanu rzeczywistego
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 18 sierpnia 2005 r. wpłynął do kancelarii tutejszego organu podatkowego Pani wniosek w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie odliczenia z tytułu systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej na nabycie udziałów do lokalu mieszkalnego.
Stan faktyczny przedstawia się następująco:
W dniu 31 grudnia 2001r. zawarła Pani umowę z Kasą Mieszkaniową Banku S.A. na długoterminowe oszczędzanie z przeznaczeniem gromadzonych środków na cele mieszkaniowe. W/w umowa została zawarta na okres do 30 listopada 2007r. Przez kolejne lata gromadząc oszczędności na rachunku kasy mieszkaniowej korzysta Pani z możliwości odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej. Na początku 2005 roku sprzedała Pani mieszkanie własnościowe, z którego całą kwotę chce Pani przeznaczyć na jednorazową wpłatę do kasy mieszkaniowej. W związku z tym w 29 lipca br. podpisała Pani z bankiem aneks do umowy zwiększający wysokość wpłaty z 140,00 zł do 130.000,00zł oraz skróciła Pani okres oszczędzania do 45 miesięcy, co oznaczało, iż wpłata w wysokości 130.000,00zł będzie ostatnią ratą. Zgromadzone środki chce Pani przeznaczyć na zakup udziałów do lokalu mieszkaniowego od osoby fizycznej, która je wcześniej nabyła.
Pani zdaniem, fakt wykupu udziałów do lokalu mieszkaniowego od osoby fizycznej uprawnia Panią do dalszego korzystania z odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym.
Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na m.in. systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Przy czym zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma moc obowiązującą również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.
Zatem w świetle powyższego podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, gdy wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn.zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 i 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na następujące cele mieszkaniowe:
1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, 2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, 3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania, 4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3, 5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki, na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania, przy czym enumeratywne wyliczenie zawartych w tym artykule celów mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, a nie przykładowy. Katalog ten obejmuje zakup udziału we własności budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego, w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Stąd też w przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku, gdy oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej przeznaczy Pani na zakup udziału w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanego gruntu nie utraci Pani prawa do przedmiotowej ulgi w tej części.
Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Panią stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.