Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródła... - Interpretacja - PDI/415-99/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.06.2004, sygn. PDI/415-99/04, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Z kolei stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych. W stosunku do ww. przychodów mają zastosowanie ogólne zasady ustalania dochodu określone w art. 9 ust. 2 ww. ustawy, który stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów, natomiast przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu ma zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych oraz certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także dochodu z odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych, lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, a także z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych.

Osobnym problemem jest rozstrzygnięcie czy kwoty, o które wzrosły udziały w spółce, w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego z zysku netto spółki albo z przekazania na podwyższenie tego kapitału środków z innych kapitałów spółki, stanowią koszt wspólnika poniesiony na objęcie udziałów. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów zawartych w piśmie z dnia 07.08.2002 r. nr PB4/AK-8214/6905/192/02 wynika, że do wydatków na nabycie lub objęcie udziałów zaliczyć należy wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie tych udziałów. Ministerstwo podało, że wydatkami takimi, oprócz ceny nabycia, są w szczególności wpłaty na kapitał zakładowy. Przyjęcie odmiennego stanowiska skutkowałoby podwójnym opodatkowaniem tego samego dochodu. Pierwszy raz dochód występuje i jest opodatkowany w dniu przekazania określonych kwot na kapitał zakładowy (z zysku lub środków spółki), drugi raz - w dniu zbycia udziałów.

Z przedłożonych dokumentów wynika, że podatniczka nabyła 50 udziałów w Spółce z o.o. za kwotę 30.000,00 zł i w 2003 r. sprzedała te udziały za kwotę 30.000,00 zł. W związku z powyższym z tytułu sprzedaży udziałów nie wystąpił dochód, ani strata.

Urząd Skarbowy w Cieszynie